The Federal Reserve's response to the global financial crisis and its effects: An interrupted time-series analysis of the impact of its quantitative easing programs
Federal Rezerv'in küresel finansal krize tepkisi ve etkileri: Niceliksel genişleme programlarının etkisinin bir kesintili zaman serisi analizi
  1. Tez No: 756611
  2. Yazar: ARNAUD CEDRIC KAMKOUM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖRKEM BAHTİYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, İstatistik, Econometrics, Economics, Statistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
2007 yılının sonunda ABD'de başlayan ve daha sonra diğer ülkelere yayılan finansal kriz, Büyük Buhran'dan bu yana yaşanan en şiddetli ekonomik ve finansal felaketti. Kriz, Ağustos 2007'de ABD konut piyasasında başlamış, hızla ABD ekonomisinin diğer sektörlerine yayılmış ve ABD merkezli çeşitli uluslararası finansal kurumlarının çöküşünün ardından küresel hale gelmişti. Krizin olumsuz etkileriyle mücadele etmek için Federal Rezerv (ABD'nin merkez bankası) ve diğer merkez bankaları, yaygın olarak geleneksel olmayan para politikaları olarak bilinen politikaları uygulamıştı. Bu yüksek lisans tezi, Federal Rezerv'in söz konusu krize karşı olarak uyguladığı para politikaları analiz etmektedir. Daha spesifik olarak, tez, Federal Rezerv'in 2007'den 2018'e kadar uyguladığı niceliksel genişleme programlarını, likidite olanaklarını ve sözlü yönlendirme operasyonları incelemektedir. Tezin bu politikaları ayrıntılı incelemesi, niceliksel genişleme programlarının ABD enflasyonu ve reel GSYİH üzerindeki nedensellik etkilerinin bir kesintili zaman serisi analizi ile sona ermektedir. Bu doğal deneysel yaklaşımın sonuçları, niceliksel genişleme operasyonlarının ABD reel GSYİH'sini olumlu yönde etkilediğini ancak ABD enflasyonunu önemli ölçüde etkilemediğini göstermektedir. Spesifik olarak, niceliksel genişleme programları sonrası 2011Ç2-2018Ç4 dönemi için, ABD'de kişi başına reel GSYİH'nın, niceliksel genişleme programları uygulanmamış olsaydı nasıl değişeceğine göre çeyrek başına ortalama 231 dolar arttığı bulunmuştur. Üstelik sonuçlar, Federal Rezerv'in niceliksel genişleme programlarının başlamasından on yıl sonra, 2018Ç4'te, ABD'de kişi başına reel GSYİH'nın, niceliksel genişleme programları olmasaydı bu çeyrekte olacağı seviyeye göre %14 arttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The financial crisis that started in the U.S. at the end of 2007 and later spread to other countries was the most severe economic and financial disaster since the Great Depression. The crisis began in the U.S. housing market in August 2007, rapidly extended to other sectors of the U.S. economy, and became global following the collapse of various U.S.-based international financial institutions. To counter the negative effects of the crisis, the Federal Reserve (the central bank of the United States) and other central banks conducted monetary policies that are widely considered unconventional. This master's thesis examines the monetary policies the Federal Reserve implemented in response to the crisis. More specifically, the thesis analyzes the Federal Reserve's quantitative easing (QE) programs, liquidity facilities, and forward guidance operations implemented from 2007 to 2018. The thesis' detailed examination of these policies is concluded with an interrupted time-series (ITS) analysis of the causal effects of the QE programs on U.S. inflation and real GDP. The results of this design-based natural experimental approach show that the QE operations positively affected U.S. real GDP but did not significantly impact U.S. inflation. Specifically, it is found that, for the 2011Q2-2018Q4 post-QE period, real GDP per capita in the U.S. increased by an average of 231 dollars per quarter relative to how it would have changed had the QE programs not been conducted. Moreover, the results show that, in 2018Q4, ten years after the beginning of the Federal Reserve's QE programs, real GDP per capita in the U.S. increased by 14% relative to what it would have been during that quarter had there not been the QE programs.