Macroeconomic analysis of the shadow interest rate in the Eurozone and USA
Avrupa Bölgesi ve ABD'de gölge faiz oranı'nın makroekonomik analizi
- Tez No: 845964
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH EMRE ÇEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tezde, hem ABD Merkez Bankası Federal Reserve'ın (FED) hem de Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) geleneksel olmayan para politikası kullanımının ekonomi üzerindeki sonuçları anlamak için kapsamlı bir analiz yapılmıştır. 2008 Küresel Mali Krizi'nin ardından, iki merkez bankasının da operasyonel stratejilerinde ekonomileri canlandırmaya yönelik, özellikle ileriye yönelik rehberlik ve niceliksel genişlemenin uygulanması gibi stratejileri kapsayan alışılmadık para politikalarıyla karakterize edilen bir değişiklik ortaya çıktı. Bu stratejilerin kullanılmasıyla, geleneksel faiz oranları ile gölge faiz oranları olarak adlandırılan oranlar arasında belirgin bir fark ortaya çıktı. Gölge faiz oranı merkez bankalarının para politikalarının daha doğru ölçümünü sağlar. Bu çalışmada reel döviz kurundan on yıllık devlet tahvili getirileri, enflasyon oranı, GSYİH gibi çeşitli ekonomik göstergelerin farklı tepkilerini ortaya koyan çok yönlü bir değerlendirme yapılmaktadır. Bu göstergeler hem geleneksel faiz oranları hem de gölge faiz oranları zemininde ölçülmekte ve ekonominin çeşitli şoklara verdiği tepkinin anlaşılmasına olanak sağlamaktadır. FED ve ECB'nin para politikası duruşunu analiz etmek için Wu ve Xia (2016)'da ana hatlarıyla belirtildiği gibi gölge faiz oranlarının kullanılması, gölge faiz oranı hesaplamalarında yalnızca piyasanın finansmanını değil, aynı zamanda para politikası duruşunu da tam olarak anlamamızı kolaylaştırmaktadır. Sonuçlar, geleneksel kısa vadeli faiz oranları yerine gölge faiz oranları kullanıldığında ekonominin tepkisinde önemli farklılıklar olduğunu göstermekte ve para politikasını modellemek için uygun ölçütü kullanmanın önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a comprehensive analysis is undertaken to understand the outcomes of the use of unconventional monetary policy of both the Federal Reserve (FED) and the European Central Bank (ECB) on the economy. Subsequent to the 2008 Global Financial Crisis, a shift transpired in the operational strategy of both central banks, characterized by unconventional monetary policies to stimulate economies, notably encompassing strategies like forward guidance and the implementation of quantitative easing. By using these strategies, a clear difference emerged between conventional interest rates and so called shadow interest rates. The shadow interest rate provides a more precise gauge of the central banks' monetary policies. In this study, a multi-faceted assessment is conducted, highlighting the distinctive reactions of various economic indicators, ranging from the real exchange rate and ten years government bond yields to the inflation rate and the GDP. These indicators are measured against the backdrop of both conventional interest rates and Shadow Interest Rates, making it possible to understand the reaction of the economy to various shocks. Using shadow interest rates as outlined in Wu and Xia (2016) to analyze the monetary policy stance of the FED and ECB makes it easier for us to fully understand the monetary policy stance, as Shadow Interest Rate calculations take into account not only the market's funding rate but also the impact of unconventional monetary policy tools on the economy. The results show that there are significant differences in the response of the economy when shadow rates are you used instead of conventional short term interest rates and highlight that it is more appropriate to use the proper metric for modeling monetary policy.