Determination of the neuroprotective effects of M2 polarized microglia-derived exosomal miR-191-5p on the oxidative stress-mediated neuronal damage
M2 polarize mikroglia kökenli eksozomal miR-191-5p'nin oksidatif stres aracılı nöronal hasar üzerindeki nöroprotektif etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 756660
  2. Yazar: ÇAĞLA NİĞDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERMİN GENÇ, DOÇ. DR. KEMAL UĞUR TÜFEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Mikroglia, beynin yerleşik hücreleri olarak hasar durumunda tepki mekanizması aktivasyonu ile nöronal ortamın korunmasında görev alır. Mikroglia'nın“klasik olarak aktive edilmiş”M1 veya“alternatif olarak aktive edilmiş”M2 polarizasyonu olarak iki tip aktivasyonu bulunmaktadır. M2 polarizasyonu genel olarak“iyileştirici”fenotip olarak betimlenir ve M2 polarize mikroglial hücreler nöron enkazının fagositozisi ve trofik faktörlerin salgılanması nedeniyle nöroprotektiftir. Fakat M2 mikroglia'nin nöroproteksiyon görevini gerçekleştirdiği mekanizma büyük ölçüde bilinmemektedir. Ekzozomlar, farklı hücre tipleri tarafından hücreler arası ortama salınan ve kan-beyin bariyerini geçebilen extracellular veziküllerdir. Son çalışmalarla ekzozomların hücre-hücre iletişiminde rol oynadığı ve ekzozom kargosunun, alıcı hücreye stabil bir şekilde aktarılabilen mikroRNA'lar (miRNA'lar), proteinler, mRNA'lar içerebildiği ortaya çıkmıştır. Eksozomal miRNA'nın hasar sırasında nöroprotektif rolü olabileceği ortaya çıkmıştır. Hidrojen peroksit (H2O2) bir reaktif oksijen türü (ROS) olarak merkezi sinir sisteminde rastlanır. Hücrede aşırı miktarda depolanması halinde oksidatif strese yol açar. Nöronal hücreler yüksek oksijen metabolizmalarına sahip olmaları nedeniyle oksidatif strese yatkındırlar. Bu nedenle ROS kaynaklı hasar birçok nörodejeneratif hastalığın patogenezinde rastlanmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı M2 mikroglia kökenli eksozomal miR-191-5p'nin SH-SY5Y hücrelerinde gerçekleştirilen H2O2 kaynaklı nöron hasarı modelindeki nöroprotektif etkilerinin incelenmesidir. Çalışmanın sonucunda M2 mikroglia kökenli eksozomların oksidatif stres altındaki nöronal hücre üzerindeki nöroprotektif etkilerinin miR-191-5p aracılığıyla gerçekleştirdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Microglia, as resident cells of the brain, are involved in the maintenance of the neuronal environment by activating the response mechanism during brain damage. There are two types of microglial activation:“classically activated”M1 or“alternatively activated”M2 polarization. M2 polarization is described as the“curative”phenotype. M2 polarized microglial cells exert their neuroprotective roles by phagocytosis of neuron debris and secretion of trophic factors. However, the mechanism by which M2 microglia perform its neuroprotective function is largely unknown. Exosomes are extracellular vesicles that are released into the intercellular environment by different cell types and can cross the blood-brain barrier. Exosomes play a role in cell-cell communication and that exosome cargo can contain microRNAs (miRNAs), proteins, and mRNAs (messenger RNAs), which can be stably transferred to the recipient cell. It has been revealed that exosomal miRNA may have a neuroprotective role during injury. Hydrogen peroxide (H2O2) is encountered in the central nervous system as a reactive oxygen species (ROS). In case of excessive storage in the cell, it causes oxidative stress. Neuronal cells are prone to oxidative stress due to their high oxygen metabolism. Therefore, ROS-induced damage is encountered in the pathogenesis of many neurodegenerative diseases. The aim of this thesis study is to examine the neuroprotective effects of M2 microglia-derived exosomal miR-191-5p on the H2O2-induced neuron damage model in SH-SY5Y cells. As a result of the study, it was determined that the neuroprotective effects of M2 microglia-derived exosomes on neuronal cells under oxidative stress were mediated by miR-191-5p.