Monoterpenlerin deneysel alzheimer hastalığı modelindenöron koruyucu etkinliğinin belirlenmesi
Determination of the neuroprotective effects ofmonoterpenes i̇n an experi̇mental alzheimer's diseasemodel
- Tez No: 944927
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ENES ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Nöroloji, Biology, Genetics, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Alzheimer hastalığı, dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen, nörodejeneratif bir hastalıktır. Mevcut tedaviler, hastalığın semptomlarını hafifletmeye yöneliktir. Bu bağlamda, Alheimer hastalığının patogenezinde rol oynayan moleküler mekanizmaları hedef alan yeni terapötik ajanların keşfi önem taşımaktadır. Monoterpenler, nöroprotektif ve anti-inflamatuar özellikleri ile bilinmektedir. Ancak, bu moleküllerin Alzheimer hastalığının modellerindeki etkinlikleri ve mekanizmaları yeterince anlaşılmamıştır. Bu tez çalışmasında, monoterpenlerin Aβ1−42 peptidi ile indüklenen insan mikroglial hücrelerinden türetilmiş HMC-3 hücre hattında etkilerini araştırarak, Alzheimer hastalığının tedavisinde potansiyel yeni yolların keşfedilmesi hedeflenmektedir. Hücre canlılığı (MTT), apoptoz ve nekroz (flow sitometri), antioksidan/oksidan denge (TAS/TOS), asetilkolinesteraz (AChE) aktivitesi ve genotoksisite (Hoechst boyama ve kromozomal aberasyon analizi) gibi çok yönlü biyogüvenlik ve etkinlik testleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, özellikle Isoborneol ve Eucalyptol'un Aβ kaynaklı hücresel hasar, apoptoz, oksidatif stres ve genetik bozulmalar üzerinde anlamlı düzeyde koruyucu etki gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu çalışma, test edilen doğal bileşiklerin Alzheimer hastalığında rol oynayan çoklu moleküler süreçlere müdahale potansiyeline sahip olduğunu göstermekte ve bu tür bileşiklerin gelecekteki terapötik yaklaşımlarda değerlendirilmesi gerektiğini önermektedir
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease is a neurodegenerative disorder that affects millions of people worldwide. Current treatments aim to alleviate the symptoms of the disease. In this context, the discovery of new therapeutic agents targeting the molecular mechanisms involved in the pathogenesis of Alzheimer's disease is of significant importance. Monoterpenes are known for their neuroprotective and anti-inflammatory properties. However, the efficacy and mechanisms of these molecules in Alzheimer's disease models remain insufficiently understood. This thesis aims to investigate the effects of monoterpenes on the HMC- 3 cell line, which is derived from human microglial cells and exposed to Aβ1−42 peptide, in order to explore new potential therapeutic pathways for Alzheimer's disease. Comprehensive safety and efficacy tests were conducted, including cell viability (MTT), apoptosis and necrosis (flow cytometry), antioxidant/oxidant balance (TAS/TOS), acetylcholinesterase (AChE) activity, and genotoxicity (Hoechst staining and chromosomal aberration analysis). The data obtained revealed that especially Isoborneol and Eucalyptol exhibited significant protective effects against Aβ-induced cellular damage, apoptosis, oxidative stress, and genetic alterations. This study demonstrates that the tested natural compounds possess the potential to modulate multiple molecular processes involved in Alzheimer's disease and suggests that such compounds should be considered in future therapeutic approaches.