Kronik böbrek hastası çocuk ve ergenlerde beden algısı ve olumsuz değerlendirme kaygısı arasındaki ilişkinin belirlenmesi
The relationship between body image and fear of negative evaluation anxiety in children and adolescents with chronic kidney disease
  1. Tez No: 756664
  2. Yazar: FATMA ZEHRA IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın amacı kronik böbrek hastası çocuk ve ergenlerin beden algısı ile olumsuz değerlendirilme kaygıları arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte dizayn edilmiş olup verilerin toplanmasında anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Diyaliz Servisi'nde tedavi görmekte olan 12-18 yaş arası 105 kronik böbrek hastası bire oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında; 'Demografik Bilgi Formu', 'Beden Algısı Ölçeği-BAÖ' ve 'Olumsuz Değerlendirilme Korkusu Ölçeği-ODKÖ' kullanılmıştır. Verilerin analizinde sosyal bilimler için istatistik programı SPSS-22 kullanılmıştır. Kronik böbrek hastası çocuk ve ergenlerde beden algısı ve olumsuz değerlendirilme korkusu arasındaki ilişkinin ortaya konulmasında Pearson korelasyon analizinden yararlanılmış olup değişkenler arası ilişkinin gücü ve yönü ortaya konulmuştur. Aynı zamanda değişkenler arası yordama düzeylerinin ortaya konmasında ise basit regresyon çözümleme analizinden yararlanılmıştır. Gruplar arası karşılaştırma bulgularında ise t testi e tek yönlü varyans (ANOVA) analizinden yararlanılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde, beden algısı ile olumsuz değerlendirilme korkusu arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Sonuç olarak kronik böbrek hastası çocuk ve ergenlerde beden algısı düzeyi arttıkça olumsuz değerlendirilme korkusu düzeyleri de arttığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between body image and negative evaluation concerns of children and adolescents with chronic kidney disease. For this purpose, the research was designed as descriptive and correlational, and the survey method was used to collect the data. The sample of the study consists of 105 chronic kidney patients aged 12-18 years who are being treated in Istanbul Cerrahpaşa Medical Faculty Hospital Pediatric Dialysis Service. In the collection of research data; 'Demographic Information Form', 'Body Perception Scale-BAI' and 'Fear of Negative Evaluation Scale' were used. Statistical program for social sciences SPSS-22 was used in the analysis of the data. Pearson correlation analysis was used to reveal the relationship between body image and fear of negative evaluation in children and adolescents with chronic kidney disease, and the strength and direction of the relationship between variables was revealed. At the same time, simple regression analysis was used to reveal the predictive levels between variables. The t-test and one- way analysis of variance (ANOVA) were used in the intergroup comparison findings. When the research findings were examined, a positive and significant relationship was found between body image and fear of negative evaluation. As a result, it was found that as the level of body image increases in children and adolescents with chronic kidney disease, the level of fear of negative evaluation also increases.