Exploring English language teachers' views on the use of artificial intelligence tools for promoting well-being
Yapay zeka araçlarının iyilik halini artırmadaki kullanımına ilişkin İngilizce dil öğretmenlerinin görüşlerinin incelenmesi
- Tez No: 905131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Öğretmenlerin iyilik hallerinin desteklenmesi, hem bireysel hem de mesleki başarının sürdürülebilirliği açısından hayati öneme sahiptir ve yapay zeka araçlarının (YZ) bu süreçte sunduğu imkanların araştırılması giderek önem kazanmaktadır. İngilizce öğretmenlerinin katılımıyla gerçekleştirilen bu nitel çalışma, YZ araçlarının dil öğretmenlerinin mesleki ve kişisel yaşamlarındaki algılarını, özellikle iyilik halini teşvik etmeye odaklanarak incelemeyi amaçlamaktadır. Türkiye'de gerçekleştirilen bu çalışma, üç temel alana odaklanmaktadır: YZ araçlarının öğretmenlerin iyilik halini nasıl destekleyebileceği, öğretmenlerin YZ'nin mesleki uygulamalar üzerindeki etkisine dair algıları ve eğitimde YZ araçlarının kullanımında karşılaşılan zorluklar ile etik konular. Çalışma kapsamında, çeşitli eğitim kurumlarında görev yapan 10 İngilizce öğretmeniyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmeler, öğretmenlerin özgün deneyimlerini ve derinlemesine anlayışlarını ortaya koyabilmek amacıyla ses kaydı alınarak yürütülmüştür. Görüşmelerden elde edilen veriler transkript edilerek yazılı hale getirilmiştir. Ardından, içerik analizi yöntemiyle sistematik bir kodlama süreci uygulanmış; zaman ve iş yükü yönetimi, iş tatmini, öğrenci katılımı ve etkileşimi, gizlilik ile veri güvenliği gibi temalar ortaya çıkmıştır. Bulgular, YZ araçlarının sınav hazırlama ve materyal oluşturma gibi tekrarlayan görevleri otomatikleştirerek öğretmenlerin iş yükünü azalttığını ve stres seviyelerini düşürdüğünü ortaya koymaktadır. İş yükünün azalması, öğretmenlerin streslerini hafifleterek iyilik hallerine katkı sağlamıştır. Ayrıca, öğretmenler, YZ'nin sunduğu yaratıcılığı destekleyen yenilikçi öğretim yöntemleri sayesinde iş tatminlerinde ve mesleki gelişimlerinde artış bildirmiştir. Bunun yanı sıra, YZ'nin daha etkileşimli ve kapsayıcı öğrenme ortamları yaratarak öğrenci katılımını artırdığı ve öğretmen-öğrenci ilişkilerini güçlendirdiği ifade edilmiştir. Bu etkileşimli yaklaşımlar, öğretmenlerin derslerde daha anlamlı ve etkili iletişim kurmasını sağlamış, bu da başarı hissini ve iyilik hallerini pekiştirmiştir. Özellikle, YZ araçlarının, öğretmenlerin öğrencileriyle daha güçlü bağlar kurmasına ve derslere daha motive bir şekilde katılmasına olanak tanıdığı belirtilmiştir. Ancak, yapay zeka araçları, gizlilik, veri güvenliği ve teknolojinin aşırı kullanımına dair öğretmenlerde bazı endişeler oluşturmuştur. Bu endişeler iyilik hallerine doğrudan olumsuz bir etki yaratmamış olsa da, öğretmenlerin bu araçları kullanırken daha dikkatli olmalarını gerektirmiştir. YZ'nin sağladığı desteklere rağmen, öğretmen-öğrenci ilişkilerinde insani bağların korunmasını destekleyen bir yaklaşımın önemine dikkat çekilmiştir. Sonuç olarak, YZ araçları öğretmenlerin iyilik hallerine fayda sağlarken, bu endişelerin giderilmesi ve öğretmenlerin bu araçları etkin kullanmasına yönelik çalışmalar yapılması, eğitim deneyimlerini geliştirmek ve iyilik halini sürdürülebilir kılmak için kritik öneme sahiptir. Bu doğrultuda, gerekli adımların atılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Teacher well-being is vital for sustaining both individual and professional success, and the exploration of opportunities offered by artificial intelligence (AI) tools in this context has gained increasing importance. This qualitative study aims to examine English language teachers' perceptions of AI tools in their professional and personal lives, focusing specifically on promoting well-being. The research focuses on three main aspects: how AI tools can support teacher well-being, the perceptions of teachers regarding AI's impact on professional practices, and the challenges and ethical concerns arising from the integration of AI tools in education. Semistructured interviews were conducted with 10 English teachers working in various educational institutions. Audio recordings ensured the accurate documentation of experiences and facilitated a comprehensive understanding of the participants' insights. The transcribed data were systematically analyzed through content analysis, revealing themes such as time and workload management, job satisfaction, student engagement and interaction, privacy, and data security. Findings indicate that AI tools reduce workload and stress levels by automating repetitive tasks such as exam preparation and material creation. This reduction in workload alleviated stress, contributing positively to well-being. Teachers also reported increased job satisfaction and professional growth due to the innovative teaching methods provided by AI, which also foster creativity. Additionally, AI fostered more interactive and inclusive learning environments, enhancing student engagement and strengthening teacher-student relationships. These interactive approaches enabled more meaningful and effective communication in the classroom, reinforcing a sense of accomplishment and well-being. AI tools were particularly noted for enabling stronger connections between teachers and students, motivating teachers to engage more effectively in lessons. However, concerns about privacy, data security, and over-reliance on technology emerged. While these concerns did not directly harm well-being, they necessitated careful and mindful use of AI tools. Despite the benefits, maintaining human connections in teacher-student relationships was emphasized as essential. In conclusion, while AI tools provide significant benefits to teacher well-being, addressing these concerns and supporting teachers in effectively utilizing these tools are critical for enhancing educational experiences and ensuring sustainable well-being. Taking the necessary steps to ensure the sustainable well-being of teachers is strongly recommended.