Hasta hizmetleri çalışanlarında iş yükünün işten ayrılma niyetine etkisinde tükenmişliğin ara değişken rolü: istanbul ili özel sağlık grubu örneği
The medi̇ati̇ng role of burnout i̇n the effect of workload on turnover i̇ntenti̇on i̇n pati̇ent servi̇ces workers : the case of pri̇vate health group i̇n i̇stanbul provi̇nce
- Tez No: 756697
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLHAN KALMUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışanlara işletme tarafından belirlenmiş belirli bir zaman diliminde yüklenen roller sonucu oluşan aşırı iş yükü işten ayrılma niyetini etkileyen önemli bir faktördür. Artan iş yükü, çalışanlarda çalışma kontrolünün azalmasına ve buna bağlı olarak tükenmişliğe neden olmaktadır. Çalışmanın amacı, iş yükünün işten ayılma niyetine etkisinde tükenmişliğin aracı rolünün etkisini tespit etmektir. Çalışma 2020-2021 yılları arasında İstanbul ilinde bulunan 14 hastaneyi kapsamaktadır. Birim yöneticileri de dahil olmak üzere toplam 300 hasta hizmetleri çalışanına, online anket uygulanmıştır. Anketlerdeki veriler, bilgisayar ortamında SPSS 22.0 istatistik programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Değişkenlerin Cronbach alfa güvenilirlik değerleri; Tükenmişlik 0,958, işten ayrılma niyeti 0,824, iş yükü ölçeği 0,881 olarak bulunmuştur. Araştırma değişkenlerinin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek üzere Kurtosis (Basıklık) ve Skewness (Çarpıklık) değerleri incelenmiştir. Korelasyon analizi sonucunda; iş yükü ve tükenmişliğin işten ayrılma niyetini etkilemesinin durum ile tam anlamıyla örtüştüğü bulunmuştur. İş Yükünün İşten Ayrılma Niyeti Üzerine Etkisinde Tükenmişliğin Aracılık Etkisine İlişkin Hiyerarşik modeller regresyon analizi sonucunda iş yükü ile tükenmişliğin işten ayrılma niyetine etkisi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sonuç olarak; İş yükünün işten ayrılma niyetini tükenmişlik üzerinden etkilediği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The over workload, which results in roles uploaded to employees at a specific time period defined by the business, is an important factor affecting their intention to quit work. Increased workload results in reduced operational control in employees and consequently exhaustion. The purpose of the study is to determine the impact of the role of the tool of exhaustion on the impact of the workload on the intention of showing up from work. The study covers 14 hospitals in Istanbul between 2020-2021. A total of 300 patient service employees, including line managers, have been surveyed online. The data in the surveys have been evaluated in the computer environment through the SPSS 22.0 statistical program. Variables have been found as Cronbach alpha reliability values; consumed 0.958, intent to quit 0.824, workload scale 0.881. The Kurtosis and Skewness values have been reviewed to determine whether the research variables show normal distribution. As a result of correlation analysis, it is thought that the impact of workload and exhaustion on the intention of leaving work is fully in line with the situation. In hierarchical models related to the impact of summability on the intent of the Workload to leave work as a result of regression analysis, a meaningful relationship was found between the effect of workload and exhaustion on the intent of leaving work. As a result, it has been proven that the Workload affects the intention to leave work through exhaustion.