Kemik metastazı olan mesane kanserli olguların incelenmesi
Examination of cases with bladder cancer with bone metastasis
  1. Tez No: 756745
  2. Yazar: BEYHAN ZEYTİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DİNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Mesane kanseri üriner sistemin en sık görülen kanseridir. Mesane kanserinde, kemik metastazlarının varlığı iskelet komplikasyonları ve azalmış sağ kalım ile ilişkilidir. Bu çalışmada, mesane kanserli hastalarda klinik parametreler ile kemik metastazları arasındaki ilişkiyi araştırmak ve kemik metastazlarını tespit etmek için bağımsız risk faktörlerinin belirlenmesi planlandı. Çalışmaya Ocak 2010 - 31 Aralık 2020 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ABD'a başvuran ve takip edilen 18 yaş üstü mesane kanseri tanısı almış laboratuvar, klinik ve radyolojik verileri mevcut olan toplam 308 hasta dahil edildi. Hasta dosyaları retrospektif olarak incelendi. Olguların 260'ı erkek (% 84,4), 48'i kadındı (% 15,6), yaş ortalaması 64,76±10.1 yıl idi. Tanı sonrası ortalama yaşam süresi 62,62±5,36 ay olup kadın hastalarda 81,79±17,4 ay, erkek hastalarda 62,64±5,2 aydı (p=0,62).
Özet (Çeviri)
Bladder cancer is the most common cancer of the urinary system. In bladder cancer, the presence of bone metastases is associated with skeletal complications and reduced survival. In this study, it was planned to investigate the relationship between clinical parameters and bone metastases in patients with bladder cancer and to identify independent risk factors to detect bone metastases. A total of 308 patients, who were diagnosed with bladder cancer over the age of 18 and followed up in the Department of Internal Medicine, Faculty of Medicine, Eskişehir Osmangazi University between January 2010 and December 31, 2020, and whose laboratory, clinical and radiological data were available, were included in the study. Patient files were reviewed retrospectively. 260 of the cases were male (84.4%), 48 were female (15,6%), mean age was 64.76±10.1 years. The mean life expectancy after diagnosis was 62.62±5,36 months, 81.79±17.4 months in female patients and 62.64±5,2 months in male patients (p=0.62).