Mesleki tükenmişlik ve iş doyumunun çalışan motivasyonuna etkisi: Öğretmenler üzerine görgül bir araştırma
The effect of occupational burnout and job satisfaction on employee motivation: An empirical study on teachers
  1. Tez No: 756761
  2. Yazar: NAGİHAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKSUN DİDEM ÜLBEĞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez çalışmasında, mesleki tükenmişliğin en çok görüldüğü mesleklerin başında gelen öğretmenlerin mesleki tükenmişlik düzeylerinin ve iş doyumlarının çalışan motivasyonlarına etkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Araştırmada veriler, Adana ilinde öğretmen olan 311 kullanıcıdan çevrimiçi anket yöntemi ile toplanmıştır. İstatistik paket programından yararlanılarak veriler analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; mesleki tükenmişliğin iş doyumu üzerinde beklendiği gibi anlamlı bir etkisinin olmadığı sonucuna, mesleki tükenmişliğin çalışan motivasyonu üzerinde beklendiği gibi negatif düzeyde anlamlı bir etkisinin olduğu sonucuna, iş doyumunun çalışan motivasyonu üzerinde beklendiği gibi anlamlı bir etkisinin olduğu sonucuna, çalışan motivasyonunun iş doyumu üzerinde beklendiği gibi anlamlı bir etkisinin olduğu sonucuna ve mesleki tükenmişlik ile iş doyumunun çalışan motivasyonuna doğrudan anlamlı bir etkisinin olmasına karşın mesleki tükenmişlik ile çalışan motivasyonu arasındaki ilişkide iş doyumunun beklenildiği gibi dolaylı bir aracılık etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, it is aimed to investigate the effects of teachers, who are among the professions occupational burnout levels and job satisfaction on employee motivation. The data were collected online survey method from 311 users who teachers in the city of Adana. Data were analyzed using the statistical package program. According to the results of the research; to the conclusion that occupational burnout has no significant effect on job satisfaction as expected, to the conclusion that occupational burnout has a negative significant effect on employee motivation as expected, to the conclusion that job satisfaction has a significant effect on employee motivation as expected, to the conclusion that employee motivation has a significant effect on job satisfaction as expected. It was concluded that although occupational burnout and job satisfaction have a direct and significant effect on employee motivation, job satisfaction does not have an indirect mediating effect as expected in the relationship between occupational burnout and employee motivation.