Hemodiyaliz hastalarında yaşam kalitesi ve nütrisyonel değerlendirmede hawthorne etkisi
The hawthorne effect on quality of life and nutritional assessment in hemodialysis patients
  1. Tez No: 756785
  2. Yazar: SÜHEYLA SENA FERHATOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Hemodiyaliz hastalarında nütrisyonel durum değerlendirmesi ve hasta takibi, hastalığın seyrini ve hastanın yaşam kalitesini önemli oranda etkilemektedir. Hawthorne etkisi olarak bilinen gözlemci etkisi, hastanın takip edilen bulgularını değiştirebileceği düşünülen bir faktördür. Bu çalışmada, hemodiyaliz tedavisi gören bireylerin yaşam kalitesinin ve nütrisyonel parametrelerinin Hawthorne etkisi altında ortaya çıkması olası değişimleri değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, Hawthorne ve kontrol grubuna 30'ar birey seçilmiştir. Çalışma gruplarına demografik özelliklerini ve antropometrik ölçümlerini değerlendirmek, biyokimyasal bulgularını incelemek için“Hasta Bilgi Formu”ve yaşam kalitelerini ölçmek için Böbrek Hastalığı Yaşam Kalitesi Formu (KDQOL-36) uygulanmış, ayrıca hastaların beslenme durumları çeşitli yöntemler ile değerlendirilmiştir. Hawthorne grubuna seçilen ve diyaliz merkezlerinde rutin olarak diyetisyen kontrolünde olan bireylerin biyokimyasal parametreleri ve besin tüketimleri daha ayrıntılı incelenmiş olup iki haftalık periyotlar ile yüz yüze takip edilerek bireylere Hawthorne etkisi oluşturulmuştur. İki ay süre ile yapılan bu çalışmanın başında ve sonunda olmak üzere formlar bireylere iki kez uygulanarak elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nutritional status assessment and patient follow-up in hemodialysis patients significantly affect the course of the disease and the patient's quality of life. The observer effect, known as the Hawthorne effect, is a factor that is thought to change the patient's follow-up findings. In this study, it was aimed to evaluate the possible changes in the quality of life and nutritional parameters of individuals receiving hemodialysis treatment under the influence of Hawthorne. Within the scope of the study, 30 individuals were selected for Hawthorne and control group. The“Patient Information Form”was applied to the study groups to evaluate their demographic characteristics and anthropometric measurements, to examine their biochemical findings, and the Kidney Disease Quality of Life Form (KDQOL-36) to measure their quality of life, and the nutritional status of the patients was evaluated by various methods. The biochemical parameters and food consumption of individuals selected for the Hawthorne group and routinely under the control of a dietitian in dialysis centers were examined in more detail, and the Hawthorne effect was created by following face-to-face in two-week periods. The results were compared by applying the forms to the individuals twice, at the beginning and at the end of this study, which was conducted for two months.