Tailoring CVD MXene layers for applications in aviation
Havacılıktakı uygulamalar için CVD MXene katmanlarının optizasyonu
  1. Tez No: 756814
  2. Yazar: NAİL BUĞRA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
3 boyutlu yapılardan farklı yöntemler kullanılarak elde edilen benzersiz özelliklere sahip 2 boyutlu malzemeler büyük ilgi görmektedir. Öte yandan, 2 boyutlu malzemelerin geniş alanlarda uygulanabilirliği ve cihazlarda kullanılabilirliği hala bir zorluktur. MXene, son yıllarda deneysel olarak ispatlanmış 2 boyutlu malzeme ailesinin yeni bir üyesidir ve MXene ile ilgili çalışmaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu çalışma kapsamında Mo2C'nin CVD büyütme ve optimizasyon çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca CVD büyüme deneylerinde katalizör olarak NaCl kullanılmış ve SiO2/Si üzerine transfer edilen Mo2C'nin karakterizasyonları gerçekleştirilmiştir. Yüzey kaplama oranını maksimize etmek için katalizör molarite optimizasyon çalışmaları yapılmıştır. Bunlara ek olarak kullanılan katalizörün CVD büyütülmesi ve transferi sonrası Mo2C kalınlığına etkisi araştırılmıştır. Raman karakterizasyon çalışmaları 94 ile 498 K arasındaki sıcaklığa bağlı olarak yapılmıştır. Mo2C'nin birinci dereceden Raman modları analiz edilmiş ve termal katsayıları hesaplanmıştır. Aktarılan Mo2C'nin elektriksel karakterizasyon çalışmaları kapsamında katalizör kullanılmadığında özdirenç değeri 1,08 x 10-2 Ω.cm yüzey direnci değeri 1080 Ω/sq olarak ölçülürken özdirenç değeri 9,57 x 10-4 Ω.cm olarak ölçülmüştür. Katalizör durumunda 47 Ω/sq olarak ölçülmüştür. MXene' lerin birçok uygulama alanı mevcuttur. Yapılan elektriksel karakterizasyon çalışmaları sonucunda havacılıktaki elektromanyetik kalkanlama çalışmalarında kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
2-D materials with unique properties obtained by using different methods than 3-D structures attract great attention. On the other hand, the applicability of 2-D materials in large areas and their usability in devices is a still a challenge. MXene is a new member of the 2-D material family that has been experimentally demonstrated in recent years, and the number of studies on MXene is increasing day by day. Within the scope of this study, CVD growth and optimization studies of Mo2C were carried out. Furthermore, NaCl was used as catalyst in CVD growth experiments and characterizations of Mo2C transferred onto SiO2/Si were performed. Catalyst molarity optimization studies were carried out to maximize the surface coverage ratio. In addition to these, the effect of the catalyst used on the Mo2C thickness after the CVD growth and the transfer was investigated. Raman characterization studies were carried out depending on the temperature between 94 and 498 K. First order Raman modes of Mo2C were analyzed and thermal coefficients were calculated. Within the scope of electrical characterization, the resistivity value was measured as 1.08 x 10-2 Ω.cm surface resistance value was 1080 Ω/sq in the case of not using the catalyst, while the resistivity value was measured as 9.57 x 10-4 Ω.cm surface resistance value was 47 Ω/sq in the case of catalyst was used. MXenes have many application areas. As a result of the electrical characterization studies, it has been seen that it can be used in electromagnetic shielding studies in aviation.