Şiddet mağduru kadınların bağlanma stillerinin şiddeti mazur görme ile ilişkisi
The relationship between attachment styles of women violence victims and excuse of violence
- Tez No: 756816
- Danışmanlar: PROF. DR. İSHAK AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de önemli bir problem olan şiddet kavramına, eşler arası şiddet çerçevesinde, evli kadınların bakış açısından yaklaşılmıştır. Şiddetin sürdürülmesinde önemli bir toplumsal sorun olan şiddetin mazur görülmesinin altında yatan nedenlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu bakımdan, eşler arası şiddete ilişkin görüşler, eşler arası bağlanma modelleri ile birlikte ele alınmış; şiddetin mazur görülmesi ile bağlanma modelleri arasındaki ilişkisel yapının ortaya konulması, hangi bağlanma modelinin hangi şiddet türleri ile ilişkili olabileceğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda kadınların görüşlerine başvurmak üzere, nicel araştırma yöntemine dayalı olarak anket formları vasıtasıyla 261 kadın katılımcıdan veri elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 24 istatistik programında analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgular, eşler arası şiddet bakımından en fazla psikolojik şiddetin görüldüğünü, şiddetin çoğunlukla evliliğin ilk yılında kendini gösterdiğini, şiddete maruz kalan her 4 kadından yaklaşık 3'ünün şiddeti bildirmediğini, bildirmeyen kadınların çoğunlukla maruz kalınan şiddeti bildirecek kadar önemli görmediği ve şiddet gösteren kişinin değişeceğini düşündüğü ortaya koymuştur. Yaş düzeyi yüksek, eğitim durumu düşük, geliri düşük, çalışmayan, evlilik süresi daha uzun olan, görücü usulü veya kaçarak evlenmiş olan çocuğu/çocukları bulunan kadınların şiddeti mazur görme açısından daha yüksek eğilim gösterdikleri görülmüştür. Araştırmanın ortaya koyduğu en önemli sonuçlardan biri, güvenli bağlanmanın şiddeti mazur görme ile güçlü düzeyde ters korelasyon gösterdiği, güvensiz bağlanma olarak ele alınan kaçınan ve kaygılı bağlanmanın ise orta düzeyde pozitif doğrusal ilişki gösterdiğinin ortaya konulmasıdır. Ortaya çıkan bu bulgular, eşler arası güvenli bağlanmanın önemini ortaya koymuş; güvensiz bağlanmaların şiddet açısından olumsuz yönü olduğuna ilişkin literatürü destekler nitelikte sonuçlar açığa çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of violence, which is an important problem in Turkey as well as all over the world, has been approached from the perspective of married women within the framework of violence between spouses. It is aimed to determine the reasons underlying the justification of violence, which is an important social problem in the continuation of violence. In this respect, views on violence between spouses are discussed together with the models of attachment between spouses; It is aimed to reveal the relational structure between the excuse of violence and attachment models, and to determine which attachment model can be associated with which types of violence. For this purpose, data were obtained from 261 female participants by means of questionnaires based on the quantitative research method in order to consult the opinions of women. The obtained data were analyzed in SPSS 24 statistical program. The findings obtained as a result of the analyzes show that in terms of violence between spouses, psychological violence is seen the most, violence mostly manifests itself in the first year of marriage, approximately 3 out of every 4 women who are exposed to violence do not report violence, women who do not report violence do not consider it important enough to report violence and violence revealed that the person who shows it thinks that it will change. It was observed that women with a high age level, low education level, low income, unemployed, longer marriage period, and having children/children who were married by an arranged or escaped marriage showed a higher tendency to excuse violence. One of the most important results of the research is that the severity of secure attachment is strongly inversely correlated with excusedness, while avoidant and anxious attachment, which is considered as insecure attachment, shows a moderate positive linear relationship. These findings revealed results that support the literature. These findings revealed the importance of secure peer-to-peer attachment. There are results supporting the literature that insecure attachments have a negative aspect in terms of violence.