Exploring the Psychological Impacts of Vicarious Trauma in Women Affected by Gender-based Violence Narratives in Pakistan: Awareness, Support, and Counseling Barrier
Pakistan'da toplumsal cinsiyete dayalı şiddet anlatılarından etkilenen kadınlarda ikincil travmanın psikolojık etkilerinin incelenmesi: Farkındalık, destek ve psikolojık danışmanlık engelleri
  1. Tez No: 982687
  2. Yazar: GHANIA ALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL TANACIOĞLU AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Pakistan'da haberler, sosyal medya ve kişilerarası konuşmalar yoluyla toplumsal cinsiyete dayalı şiddet (TÇD) anlatılarına yaygın maruz kalma, doğrudan mağdur olmayan kadınların bile duygusal acı çektiği bir psikolojik ortam yaratmıştır. Bu durum, ikincil travma (VT) olarak bilinir ve özellikle ruh sağlığına yönelik damgalamanın yaygın olduğu ataerkil toplumlarda halk sağlığı ve akademik tartışmalarda yeterince araştırılmamıştır. Bu çalışma, genç Pakistanlı kadınlarda VT'nin psikolojik etkilerini incelemek amacıyla nitel, fenomenolojik bir yöntem kullanmıştır. Amaçlı örnekleme yöntemiyle, 22 ila 25 yaşları arasında, Islamabad, Rawalpindi ve Lahore şehirlerinde yaşayan ve kendini VT yaşamış olarak tanımlayan 10 kadın çalışmaya dahil edilmiştir. Veriler, MAXQDA Analytics Pro 2022 yazılımı kullanılarak Braun ve Clarke'ın tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Beş ana tema ortaya çıkmıştır: TÇD vakalarına verilen psikolojik tepkiler, doğrudan maruz kalmadan da travma yaşanabileceğine dair farkındalık, TÇD için danışmanlığa yönelik inançlar, Pakistan'da danışmanlık arayışındaki engeller ve kadınlara daha iyi destek sunmak için yapılması gereken toplumsal değişiklikler. Katılımcılar; sıkıntı, çaresizlik, duygusal hissizlik ve aşırı tetikte olma gibi duygular bildirmiş, bu belirtilerin çoğu zaman damgalama, sessizlik ve köklü ataerkil normlarla daha da şiddetlendiği gözlemlenmiştir. Çalışma, dolaylı travma yaşayan kadınların görünmeyen duygusal yüküne dikkat çekmekte ve Pakistan'da kültürel bağlama uygun, travma odaklı ruh sağlığı hizmetlerinin önemini vurgulamaktadır. Ayrıca dolaylı travmanın tanındığı, etik danışmanlık hizmetlerine erişimi artıran kapsayıcı politika reformlarını ve halk farkındalığı kampanyalarını savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In Pakistan, widespread exposure to gender-based violence (GBV) narratives through the news, social media, and interpersonal discussions has produced a psychological environment in which even women who are not direct victims suffer emotional distress. This condition, known as vicarious trauma (VT), is understudied in public health and academic discourse, especially in patriarchal settings where mental health stigma exists.This study uses a qualitative phenomenological methodology to investigate the psychological effects of VT on young Pakistani women. Purposive sampling was used to recruit 10 self-identified women aged 22 to 25, who lived in Islamabad, Rawalpindi, and Lahore respectively. Data were thematically analyzed using Braun and Clarke's methodology using MAXQDA Analytics Pro 2022. 5 major themes emerged: psychological responses to hearing about GBV cases, awareness that trauma can be felt without direct exposure, beliefs regarding counseling for VT, barriers in seeking counseling in Pakistan and changes Pakistan needs to make to improve conditions. The study emphasizes the emotional load experienced by indirect survivors and advocates for culturally relevant, trauma-informed mental health care in Pakistan. It promotes inclusive policy reform and public awareness campaigns that acknowledge indirect trauma and increase access to ethical counseling practices.