10 haftalık kayak antrenman programının adölesan dönemdeki kayak sporcularının biyomotorik özelliklerine etkisi
The effect of 10 WEEKS ski training program on the biomotorical properties of adolescent ski athletes
  1. Tez No: 756817
  2. Yazar: İBRAHİM SOLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İZZET KIRKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı; 10 haftalık kayak antrenman programının adölesan dönemdeki kayak sporcularının biyomotorik özelliklerine etkisinin incelenmesidir.Çalışmaya toplam 30 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Çalışma grupları Kayak Sporuna yeni başlayanlar (Kontrol Grubun=15) ve Kayak Sporunda deneyimli (Antrenman Grubu) olanlar [(Antrenman Grubu, n=15, yaş=11,86±0,51yıl, boy uzunluğu=156,81±6,01cm, vücut ağırlığı=45,10±6,39kg, vki=18,38±2,77kg/m2); (Kontrol Grubun=15, yaş=12,40±0,63yıl, boy uzunluğu=152,66±5,83cm, vücut ağırlığı=46,77±9,42kg, vki=19,97±3,27kg/m2)] olarak ikiye ayrılmıştır. Hem antrenman hem de kontrol grubu 10 hafta boyunca, haftada 3 gün kayak sporuna özgü antrenmanlarını gerçekleştirmişlerdir.10 haftalık antrenmanlar öncesi ve sonrasında gönüllü katılımcıların biyomotorik özellikleri değerlendirmek için ön-son testler uygulanmıştır (Flamingo Denge, El Kavrama, Reaksiyon, Esneklik, Dikey Sıçrama, Sürat Testleri). Grup içi ön test ve son testleri değerlendirmek için eşleştirilmiş örneklem T testi kullanılmıştır.Gruplar arası ön test-son test farkları için bağımsız örneklem T testi kullanılmıştır. Zaman x grup etkileşim farklarını gözlemlemek için ise karışık dizayn Anova kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of a 10-week ski training program on the biomotoric characteristics of adolescent ski athletes. A total of 30 people participated in the study voluntarily. Study groups consisted of two groups. Which are beginner skiers (Control Group) and experienced skiers [(Training Group, n=15, age=11.86±0.51years, height=156.81±6.01cm, body weight=45.10±6.39kg, bki=18.38±2.77kg/m2); (Control Group, n=15, age=12.40±0.63years, height=152.66±5.83cm, body weight=46.77±9.42kg, BMI=19.97±3.27kg/ m2)]. Both the training and control groups performed ski-specific training 3 days a week for 10 weeks. Before and afterthe 10-week training sessions, pre￾post tests were applied to evaluate the biomotoric features of the volunteer participants (Flamingo Balance, Hand Grip, Reaction, Flexibility, Vertical Jump, SpeedTests). Paired￾sample T-test wasused to evaluate within-group pre-test and post-test. Independent sample t-test wasused for the pretest-posttest differences between the groups. A mixed design Anova was used to observe time x group interaction differences.