Çanakkale kıyılarında ip ve misina ağların av verimi ve seçiciliğinin karşılaştırılması
Comparison of catching efficiency and selectivity of multiflament and monofilament gillnets in Çanakkale coasts
  1. Tez No: 756823
  2. Yazar: TALİP İBİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AYAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez çalışmasında, Kuzey Ege Denizi Çanakkale ili kıyılarında barbun (Mullus sp.) türleri avcılığında kullanılan misina ve ip materyale sahip galsama ağlarının av verimleri ve seçiciliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Saha çalışmaları Ekim 2019 – Ağustos 2021 tarihleri arasında 2 – 30 m derinlik konturları arasında gerçekleştirilmiştir. Denemelerde 18 - 20 - 22 mm göz genişliğinde, ip (210d/2) ve misina (0,18 mm ᴓ) materyalden yapılmış sade ağlar kullanılmıştır. Denemelerde, ağlara yakalanan barbun türleri (Mullus surmuletus, Mullus barbatus, L.1758) hedef av, diğer yakalanan tüm türler ise hedef dışı av olarak kabul edilmiştir. Çalışmada, her bir posta ağın (1 posta ağ= 100 m uzunluktadır) av verimi (CPUE), bu ağ ile yakalanan toplam birey sayısının ve ağırlığının operasyon sayısına bölünmesiyle elde edilmiştir. Deneme ağlarının seçiciliğinin belirlenmesinde SELECT metot kullanılmıştır. Denemeler sonucunda toplam avda, misina ağlar ip ağlara göre adet olarak 2,21 kat, ağırlık olarak ise 2,02 kat fazla av yapmıştır. Misina ağlar hedef avda adet olarak 1,2 kat, ağırlık olarak 1,22 kat ip ağlardan daha fazla av yapmıştır. Hedefdışı avda ise adet olarak misina ağlar 2,48 kat, ağırlıkta ise bu değer 2,31 kat olarak hesaplanmıştır. Hedef avda ip ve misina materyale sahip ağların yakaladığı adet ve ağırlık olarak av miktarları arasında istatistiksel olarak fark bulunamamıştır (P>0,05).
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to compare the catch efficiency and selectivity of monofilament and multifilament gillnet used in mullet (Mullus sp) fishing on the coasts of Çanakkale province in the North Aegean Sea. Field studies were carried out between October 2019 – August 2021 between 2 – 30 m depth contours. In the experiments, gill nets with 18 - 20 - 22 mm mesh sizes, made of multifilament (210d/2) and monofilament (0.18 mm ᴓ) in two different net materials were used. In the trials, red mullet species (Mullus surmuletus, Mullus barbatus, L. 1758) caught in nets were accepted as target, and all other captured species were accepted as bycatch. In the study, the catch efficiency (CPUE) of each net (1 net = 100 m long) was obtained by dividing the total number and weight of individuals caught with this net by the number of operations. The SELECT method was used to determine the selectivity of the gill nets. As a result of the trials, monofilament nets caught 2.21 times more in number and 2.02 times more in weight than multifilament nets in total catch. Monofilament nets caught 1.2 times more in number and 1.22 times in weight than multifilament nets in target catch. In bycatch, the number of monofilament nets was calculated as 2.48 times, and in weight, this value was calculated as 2.31 times. There was no statistical difference between the number and weight of prey caught by multifilament and monofilament nets in target prey (P>0.05).