Koyun ve inek sadeyağ (Urfa yağı) karışımlarının özelliklerinin belirlenmesi
Determination of properties of ovine and bovine sadeyag (Urfa yaği)
  1. Tez No: 756822
  2. Yazar: SUAT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FERİT ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Şanlıurfa koyun sadeyağı ve inek sadeyağı belirli oranlarda karıştırtılarak saf koyun (%100), saf inek (%100) ve sadeyağ karışımların (%90 koyun: %10 inek, %80 koyun: %20 inek, %70 koyun: %30 inek, %60 koyun: %40 inek, %50 koyun: %50 inek, %40 koyun: %60 inek, %30 koyun: %70 inek, %20 koyun: %80 inek, %10 koyun: %90) fizikokimyasal, renk, tekstür, mikrobiyolojik ve duyusal özelikleri belirlenmiştir. Şanlıurfa koyun sadeyağına inek sadeyağı ilavesiyle kurumadde, renk indisi, erime noktası, Reichert-Missl ve Polenske sayılarının, L* değerinin, koku, lezzet, yabancı tat ve aroma ile genel kabul edilebilirlik puanlarının değişmediği (p>0.05) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, physicochemical, color, texture, microbiological and sensorial characteristics of pure sheep (100%), pure cow (100%) and sadeyag mixtures by mixing sheep sadeyag and cow sadeyag in certain proportions (%90 ovine: %10 bovine, %80 ovine: %20 bovine, %70 ovine: %30 bovine, %60 ovine: %40 bovine, %50 ovine: %50 bovine, %40 ovine: %60 bovine, %30 ovine: %70 bovine, %20 ovine: %80 bovine, %10 ovine: %90 bovine). It was determined that the dry matter, color index, melting point, Reichert-Missl and Polenske numbers, L* value, odour, flavor, foreign taste and aroma and general acceptability scores did not change (p>0.05) with the addition of bovine sadeyag into Sanlıurfa ovine sadeyag.