Mevduat rehni özelinde alacak rehni
Pledge on receivables with a focus on the funds credited to the bank account
  1. Tez No: 777792
  2. Yazar: ZEYNEP DAMLA TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN MURAT DEVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 557
Özet
Mudiin bankaya karşı sahip olduğu bir para alacağı niteliğindeki mevduat, bunun yanında özellikle bankalar açısından önemli bir teminat aracı niteliğindedir. Müşterilerine kredi vermek suretiyle aktif işlemlerini yürüten bankalar, bu kredilerin teminatını sağlamak için kendilerine müşterilerinin veya üçüncü kişilerin çeşitli malvarlıkları üzerinde rehin hakkı tanınmasını isteyecektir. Bu rehinler genellikle taşınır ve taşınmaz eşyaları konu edinecek; alacaklar açısından ise tercih edilen yöntem çoğu zaman alacakların teminat amacıyla bankaya devri olacaktır. Teminat amaçlı devrin hakim uygulamasına karşın kendisine alan yaratabilmiş bir alacak rehni türü ise mevduat rehnidir. Bu çalışmada mevduat rehninin kurulması, hükümleri ve sona ermesi konuları ele alınmıştır. Mevduat rehninin bir alacak rehni görünümü olması; alacak rehnine ilişkin özel düzenlemelerin sessiz kaldığı yerlerde ise taşınır rehni hükümlerinin uygulanacak olması sebebiyle ele alınan konular öncelikle alacak ve taşınır rehni üzerinden genel olarak açıklanmış; ardından ise mevduat rehninin yapısı sebebiyle özellik arz emesi muhtemel hususlar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Depositor's pecuniary claim against the bank for the return of the funds credited to his bank account proves to be a significant tool of security, especially for the banks. Banks carry out their business by lending to their customer and accordingly, they demand to be secured by way of a pledge right that would encumber their customers' or third parties' assets. In practice these pledges would be on movable or immovable properties; whereas the receivables are more likely to be assigned to the bank by way of security. The pledge on depositor's receivable against the bank manages to be a pledge right on a receivable that serves as an ordinary banking practice despite the domination of assignment by way of security. This research focuses on the constitution of pledge on the funds credited to the bank account; the rights and obligations that stem from it and its termination. Since the regulation concerning the pledge on movables will apply where the regulation on pledge on receivables is silent, each of these issues will be explained first in terms of pledge on regular receivables and, if necessary, pledge on movables. These explanations will then be followed by the discussions held for issues that require a certain attention due to the nature of pledge of the funds credited to the bank account.