A mixed methods approach to investigating the COVID-19 pandemic: Parent report
COVID-19 pandemisi sırasında çocukların fiziksel aktivite davranışlarındaki değişiklikleri araştırmak için karma bir yöntem yaklaşımı: Ebeveyn raporu
- Tez No: 756843
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IRMAK HÜRMERİÇ ALTUNSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
COVID-19 pandemisi ilan edildikten sonra, koronavirüsün hızla yayılmasını önlemek için hükümetler tarafından karantina ve sosyal mesafe kuralı da dahil olmak üzere ciddi önlemler alındı. Çocukluk çağında fiziksel aktivitenin önemi iyi bilinmesine rağmen, pandemi kısıtlamaları çocukların sağlıklı hareket davranışları için ulaşabileceği imkanları etkiledi. Bu çalışmanın amacı, COVID-19 pandemisinin okul çağındaki çocukların fiziksel aktivite davranışları üzerindeki etkisinin kanıtlarını ortaya çıkarmaktır. Çalışma, anket metodolojisini görüşme tekniği ile entegre eden bir karma yön-tem yaklaşımı uygulamıştır. Rastgele bir Türk ebeveyn örneği (n=205), bir yıl süren çevrimiçi bir anket doldurdu. Niceliksel tanımlayıcı istatistikleri topladıktan sonra, ebeveynlerin COVID-19 salgını sırasında çocuklarının fiziksel aktivite davranışlarına yönelik anlayışlarını derinlemesine araştırmak için sekiz ebeveyn ile yarı yapılandırıl-mış görüşmeler yapıldı. Sonuçlar, COVID-19 pandemisi sırasında çocukların fiziksel aktivite davranışlarında ve fiziksel aktivite katılım sıklığının azaldığını gösterdi. Bul-gular, ebeveynlerin çocukların uyku düzenine ne kadar önem verdiğini ortaya çıkardı ve uyku süresinin çocukların yaşına göre yeterli olmasını sağladı. Ayrıca, bu çalışma, dışarıda geçirilen zamanın azaldığını, içeride geçirilen zamanın arttığını ortaya koydu. Ebeveynler, çoğunlukla ekran başındaki kontrolü kaybettiklerini ve bunun sonucunda ekran görüntülemenin arttığını ifade ettiler. Çalışma ayrıca yapılandırılmış açık hava oyun tesislerinin kaybının fiziksel aktivitede azalmaya neden olduğunu vurguladı. Akran ilişkisi eksikliği birçok ebeveyn tarafından çocukların önemli bir sorunu olarak dile getirilmiştir. Bulgular, COVID-19 pandemisinin çocukların fiziksel aktivite davranışları üzerindeki negatif etkisini ortaya koymuş ve çoğunlukla sosyal ağlarını etki-lemiştir. Bu çalışma, çocuklara hem içeride hem de dışarıda fiziksel aktivite fırsatları sunmak ve sağlık politikalarını iyileştirmek için halk sağlığı stratejilerine duyulan ihti-yacı netleştiren kanıtlar sunmaktadır
Özet (Çeviri)
After the COVID-19 pandemic was announced, a series of measures were taken by governments, including home confinement and social distancing due to prevent the rapid spread of the coronavirus. Though the importance of physical activity in childhood is well known, pandemic-related restrictions affected opportunities to reach healthy movement behaviors. The present study aimed to reveal the evidence of the impact of the COVID-19 pandemic on physical activity behaviors of children aged between 5-12 years. The study implemented a mixed methods approach integrating survey methodology with interviewing techniques. A random sample of Turkish par-ents (n=205) including 165 mothers and 40 fathers completed an online questionnaire open for a whole year. After collecting the quantitative data, semi-structured interviews were conducted with eight parents to profoundly investigate the parents' understanding of their children's physical activity behaviors during the COVID-19 pandemic. The results showed a decrease in physical activity behaviours of children and the frequency of physical activity participation during the COVID-19 pandemic. Findings clarified how much parents cared about children's sleep patterns and ensured that sleep duration was enough for children's age. Moreover, this study revealed a decrease in time spent outdoor while increase in time spent indoor. Parents claimed they mostly lost control of screen time, resulting in increased in screen viewing. Findings clarified the negative impact of the COVID-19 pandemic on children's physical activity behaviors. This study describes the need for public health strategies to improve health policies for children to offer indoor and outdoor physical activity opportunities.