Geriatrik diyabetik hastalarda nöropatik ağrı ve uyku kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of neuropatic pain and sleep quality in geriatric diabetic patients
  1. Tez No: 756845
  2. Yazar: SİNEM NAYCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMET OVAYOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, geriatrik diyabetik hastalarda nöropatik ağrı ve uyku kalitesinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı nitelikte tasarlanan çalışmanın örneklemini Şırnak merkez ve Cizre ilçesinde bulunan devlet hastanelerine başvuran ayaktan veya yatan 65 yaş üstü, 69 diyabetik hasta oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“tanıtıcı bilgi formu”,“Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ)”ve“DN4 Nöropatik Ağrı Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde t, Mann Whitney U, Ki-kare, tek yönlü ANOVA, Kruskal Wallis testleri ve basit regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate neuropathic pain and sleep quality in geriatric diabetic patients. The sample of the study, which was designed as descriptive, consisted of 69 diabetic patients over the age of 65 who applied to state hospitals in the center of Şırnak and in Cizre district.“Introductory information form”,“Pittsburgh Sleep Quality Index (PUKI)”and“DN4 Neuropathic Pain Scale”were used to collect data. In the analysis of the data, t, Mann Whitney U, Chi-square, one-way ANOVA, Kruskal Wallis tests and simple regression analysis were used.