Çalışanların duygusal tükenmişliğine etik liderlik ve psikolojik güçlendirmenin etkisi
The effect of ethical leadership and psychological empowerment on employee emotional exhaustion
- Tez No: 756859
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL SEYREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada etik liderliğin ve psikolojik güçlendirmenin çalışan duygusal tükenmişliği üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmanın amaçları doğrultusunda Türkiye'de kamu, özel ve STK kuruluşlarında çalışan Suriyeli 166 kişiye anket uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, etik liderliğin ve psikolojik güçlendirmenin alt boyutlarından anlam değişkeninin çalışanların duygusal tükenmişliğini etkilediği görülmüştür. Ancak psikolojik güçlendirmenin diğer boyutları olan yeterlik, özerklik ve etki değişkenlerinin çalışan duygusal tükenmişliği üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Bulgular, etik liderlik ile çalışanın duygusal tükenmişliği arasında negatif yönlü bir ilişki olduğunu, etik liderlik düzeyindeki artışa bağlı olarak duygusal tükenmişliğin azaldığını ortaya koymaktadır. Ayrıca psikolojik güçlendirmenin alt boyutlarında olan anlam değişkeni ile de duygusal tükenmişlik arasında negatif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Buna göre anlam değişkeni artarken duygusal tükenmişlik azalmaktadır. Bu sonuçlar doğrultusunda değerlendirmeler yapılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of ethical leadership and psychological empowerment on employee emotional exhaustion were investigated. For the purposes of the study, a questionnaire was applied to 166 Syrian employees in public, private and NGO organizations operating in Turkey. As a result of the research, it was seen that the ethical leadership and meaning variable, which is one of the sub-dimensions of psychological empowerment, affect the emotional exhaustion of the employees. However, the variables of competence, self-determination and impact, which are the other dimensions of psychological empowerment, don't have a significant effect on employee emotional exhaustion. The findings reveal that there is a negative relationship between ethical leadership and employee emotional exhaustion, and emotional exhaustion decreases depending on the increase in ethical leadership level. In addition, a negative relationship was found between the meaning variable, one of the sub-dimensions of psychological empowerment, and emotional exhaustion. Accordingly, as the meaning variable increases, emotional exhaustion decreases. In line with these results, evaluations are made, and some suggestions are provided.