Salbutamolun elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi ve duyarlı bir şekilde saptanması için yeni bir modifiye elektrotun hazırlanması
Preparation of a new modified electrode for the investigation and sensitive detection of electrochemical properties of salbutamole
- Tez No: 756860
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Karbon nanotop-karbon nanotüp ve praseodmiyum oksit nanoparçacıklar ile duyarlı bir malzeme hazırlanmıştır. Elde edilen malzeme elektrot kaplama da kullanılmış ve yeni bir modifiye elektrot hazırlanmıştır. Hazırlanan platform salbutamol saptanması için kullanılmıştır. Platform salbutamolun elektrot reaksiyonunu hızlandırmıştır. Modifiye elektrot, salbutamol için 1.0×10-7 M - 1.0×10-4 M aralığında doğrusal bir ilişki göstermiştir. Modifiye elektrot ile 4.4×10−8 M'lık bir saptama sınırı elde edilmiştir. Ayrıca, yeni sensörün tekrarlanabilirlik, kesinlik ve doğruluk parametreleri mükemmeldir. ANAHTAR KELİMELER: Salbutamol, praseodimyum oksit, karbon nanotop, elektroanaliz
Özet (Çeviri)
A sensing material was prepared using carbon nanoballs-carbon nanotubes and praseodymium oxide. The material was used for coating an electrode and a new platform was obtained. The platform prepared was used for detecting salbutamol. The modified electrode accelerated the electrode reaction of salbutamol. The modified electrode exhibited a linear relationship in a range of 1.0×10-7 M-1.0×10-4 M for salbutamol. A detection limit of 4.4×10−8 M was obtained for salbutamol at proposed modified electrode. In addition, the analytical parameters of novel sensor such as reproducibility, precision and accuracy were excellent. KEY WORDS: Salbutamol, praseodymium oxide, carbon nanoball, electroanalysis