Karbon nanofiber ve gadalonyum oksit nanoparçacık temelli bir voltametrik sensor ile gün batımı sarısının saptanması
Determination of sunset yellow using a voltammetric sensor based on carbon nanofibers and gadolonium oxide nanoparticles
- Tez No: 756868
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Karbon nanofiber ve gadalonyum oksit nanoparçacıklar ile duyarlı bir malzeme hazırlanmıştır. Elde edilen malzeme elektrot kaplama da kullanılmış ve yeni bir modifiye elektrot hazırlanmıştır. Hazırlanan platform (Gd2O3/CNF/GCE) gün batımı sarısı saptanması için kullanılmıştır. Gd2O3/CNF/GCE sistemi gün batımı sarısı elektrot reaksiyonunu hızlandırmıştır. Gd2O3/CNF/GCE sistemi, gün batımı sarısı için 3.3x10-8 M ile 2.3x10-5 M aralığında doğrusal bir ilişki göstermiştir. Modifiye elektrot ile 2.7 x10-9 M'lık bir saptama sınırı elde edilmiştir. Ayrıca, yeni sensörün tekrarlanabilirlik, kesinlik ve doğruluk parametreleri mükemmeldir. ANAHTAR KELİMELER: Gün batımı sarısı, nanoparçacıklar, karbon nanofiber, modifikasyon
Özet (Çeviri)
A sensing material was prepared using carbon nanofibers and gadolonium oxide. The material was used for coating an electrode and a new platform was obtained. The platform (Gd2O3/CNF/GCE) prepared was used for detecting sunset yellow. The Gd2O3/CNF/GCE system accelerated the electrode reaction of sunset yellow. The Gd2O3/CNF/GCE system exhibited a linear relationship in a range of 3.3x10-8 M - 2.3x10-5 M for sunset yellow. A detection limit of 2.7x10-9 M was obtained for sunset yellow at proposed modified electrode. In addition, the analytical parameters of novel sensor such as reproducibility, precision and accuracy were excellent. KEY WORDS: Sunset yellow, nanoparticles, carbon nanofiber, modification