Karbon nanofiber ve yitriyum oksit nanoparçacık temelli bir kompozit elektrot ile kafeik asitin saptanması
Determination of caffeic acid using a composite electrode based on carbon nanofibers and yttrium oxide nanoparticles
- Tez No: 756869
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Karbon nanofiber ve yitriyum oksit nanoparçacıklar ile duyarlı bir malzeme hazırlanmıştır. Elde edilen malzeme elektrot kaplama da kullanılmış ve yeni bir modifiye elektrot hazırlanmıştır. Hazırlanan platform (Y2O3/CNF/GCE) kafeik asit saptanması için kullanılmıştır. Y2O3/CNF/GCE sistemi kafeik asit elektrot reaksiyonunu hızlandırmıştır. Y2O3/CNF/GCE sistemi, kafeik asit için 3.3x10-9 M ile 1.5x10-6 M aralığında doğrusal bir ilişki göstermiştir. Modifiye elektrot ile 3.8 x10-10 M'lık bir saptama sınırı elde edilmiştir. Ayrıca, yeni sensörün tekrarlanabilirlik, kesinlik ve doğruluk parametreleri mükemmeldir. ANAHTAR KELİMELER: Kafeik asit, nanoparçacık, karbon nanofiber, modifikasyon, saptama
Özet (Çeviri)
A sensitive material was prepared using carbon nanofibers and dysprosium oxide. The material was used for coating a GC electrode and a new platform was obtained. The platform (Y2O3/CNF/GCE) prepared was used for detecting caffeic acid. The Y2O3/CNF/GCE system accelerated the electrode reaction of caffeic acid. Y2O3/CNF/GCE exhibited a linear relationship in a range of 3.3x10-9 M -1.5x10-6 M for caffeic acid. A detection limit of 3.8x10-10 M was obtained for caffeic acid at the proposed modified electrode. In addition, the analytical parameters of the novel sensor such as reproducibility, precision and accuracy were excellent. KEY WORDS: Caffeic acid, nanoparticle, carbon nanofiber, modification, determination