Karbon nanofiber ve karbon nanotoplar temelli bir modifiye elektrot ile kafeik asitin saptanması
Determination of caffeic acid using a modified electrode based oncarbon nanofibers and carbon nanoballs
  1. Tez No: 776927
  2. Yazar: İMEN ELSELLUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KUTLUAY BAYTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Camımsı karbon elektrotların karbon nanofiber ve karbon nanotoplardan oluşan nanopartiküller ile modifikasyonuna dayalı olarak kafeik asitin belirlenmesi için tekrarlanabilir ve seçimli bir voltametrik yöntem geliştirildi. Önerilen modifiye elektrot, kafeik asitin oksidasyonuna karşı iyi bir elektrokatalitik etki gösterdi ve kafeik asitin akım cevabı arttı. Modifiye elektrot, pH 7.0'da 0.1 M PBS'de kafeik asitin kantitatif tayini için kullanıldı. Pik akımı, 3.3x10-9 M ile 1.5x10-6 M aralığında kafeik asit konsantrasyonu ile doğrusal olarak arttı. Saptama limiti 6.2x10-10 M (S/N=3) olarak belirlenmiştir. Önerilen yöntem, üzüm suyu örneklerinde kafeik asit saptanmasına pratik olarak uygulandı.
Özet (Çeviri)
A reproducible and selective electrochemical method was produced for the determination of caffeic acid based on the modification of a glassy carbon electrode with carbon nanofibers and carbon nanoballs. The proposed novel modified electrode exhibited a good catalytic activity towards the oxidation of caffeic acid and enhanced the current response. The modified electrode was used for the quantitative determination of caffeic acid in 0.1 M PBS at pH 7.0. The peak current increased linearly with caffeic acid concentration in the range of 3.3x10-9 M to 1.5x10-6 M. The detection limit was 6.2x10-10 M (S/N=3). This method was pratically applied to the determination of caffeic acid in grape juice samples.