Lityum bataryalı budama makaslarının teknik, ekonomik ve makine emniyet yönetmeliği açısından değerlendirilmesi
Evaluati̇on of li̇thi̇um battery pruni̇ng shears i̇n terms of techni̇cal, economi̇c and machi̇nery safety regulati̇ons
- Tez No: 756881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARDA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Makinelerı ve Teknolojileri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, Türkiye de pazara sunulan lityum bataryalı budama makaslarına ait bazı teknik, ekonomik ve makine emniyetine yönelik veriler elde etmek için anket hazırlanmış ve anket satıcı bayi firmalara uygulanmıştır. Böylece pazara sunulan makaslar karşılaştırarak en uygun makasın seçilmesine yardımcı olacak ve yerli makas üretimi için referans olabilecek bataryalı makasların teknik özelliklerinin belirlenmesi ile ilgili veriler derlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, ülkemizde lityum bataryalı makaslar içerisinde batarya kapasitesi, kablolu olarak 4 Ah, motor besleme gerilimi 36 V, şarj dolum süreleri 4 saat, kullanım süreleri 6- 10 saat, motor gücü 500 W, dal kesme kalınlığı 38 mm, bıçak malzemesi çelik ve sertliği 51.4 hRC, kablosuz batarya kapasitesi 2- 2.5 Ah, motor besleme gerilimi 14.4- 16.8 V, şarj dolum süreleri 2 saat, kullanım süreleri 3-4 saat, motor gücü 500 W, dal kesme kalınlığı 25 mm, bıçak malzemesi çelik ve sertliği 51.4 olacak şekilde tercih edildiği tespit edilmiştir. Ülkemizde pazarlanan makaslarda yerli üretim elektrikli budama makası yoktur. Makasların makine emniyet yönetmenliğine uygun olarak pazara sunulduğu gözlenmiştir. İleriki çalışmalarda, kullanıcı tercihlerini ortaya koyan bu çalışma sonuçlarından faydalanılarak yerli budama makasının geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a questionnaire was prepared and applied to vendors to obtain some technical, economic and machine safety data for lithium battery pruning shears offered to the market in Turkey. Thus, by comparing the scissors offered to the market, the data related to the determination of the technical characteristics of the battery-operated scissors that will help to choose the most suitable scissors and which can be a reference for domestic scissors production have been compiled. According to the results obtained, the battery capacity of the shears with lithium battery is 4 Ah, the motor supply voltage is 36 V, the charging time is 4 hours, the usage times are 6-10 hours, the motor power is 500 W, the branch cutting thickness is 38 mm, the blade material is in our country. steel and hardness 51.4, cordless battery capacity 2- 2.5 Ah, motor supply voltage 14.4-16.8 V, charging time 2 hours, usage time 3-4 hours, motor power 500 W, branch cutting thickness It has been determined that 25 mm, blade material is steel and its hardness is 51.4. There are no domestically produced electric pruning shears in the shears marketed in our country. It has been observed that the shears are offered to the market in accordance with the machinery safety regulation. In future studies, it is recommended to develop domestic pruning shears by utilizing the results of this study, which reveals user preferences.