Çalışanların siber zorbalığa maruz kalması ve iş stresi durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of cyberbullying and work stress situations of employees
  1. Tez No: 756883
  2. Yazar: CANSU DAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELVER YILDIZ BAĞDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada çalıştıkları işyerinde siber zorbalığa maruz kalan çalışanların siber zorbalık deneyimleri, etkileri ve mücadele yöntemleri ile işyeri siber zorbalığın iş stresi üzerindeki etkileri incelenmektedir. Araştırmanın çalışma grubu Yalova, Bursa ve İstanbul illerinde çalışma hayatına devam eden 22 kişi ile oluşturulmuştur. Çalışanların farklı meslek gruplarında ve sektörlerde yer alan kişiler olması göz önünde tutulmuştur. Siber zorbalık ile ilgili problemlerin belirlenmesi ve farklı meslek gruplarındaki değişkenleri saptamak amacıyla çeşitlilik sağlanmaya çalışılmıştır. Çalışmada kriterleri belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan sorular yüz yüze ve online toplantılarda kullanılmıştır. İşyeri siber zorbalığı ve iş stresine olan etkisini araştırmak için yapılan bu çalışmada kişiler ile yapılan görüşmelere bakıldığında; farklı meslek ve sektörlerde çalışsalar da büyük çoğunluğunun sık sık siber zorbalığa maruz kaldığı, genel itibari ile siber zorbalığı aynı şekilde tanımladıkları, çalışma hayatı üzerindeki etkilerinin benzer olduğu ve iş stresi yaşamalarına da neden olan önemli bir problem olduğu gibi bulgular tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the cyberbullying experiences, effects and methods of struggle of the employees who are exposed to cyberbullying in the workplace where they work are examined, as well as the effects of workplace cyberbullying on work stress. The study group of the study was formed with 22 people who continued their working life in Yalova, Bursa and İstanbul. It was taken into consideration that employees continue to operate in different occupational groups and sectors. Diversity has been tried to be provided in order to identify the problems related to cyberbullying and to determine the variables in different occupational groups. In order to determine the criteria in the study, the questions prepared by the researcher were used in face-to-face and online meetings. In this study, which was conducted to investigate workplace cyberbullying and its effect on work stress, when the interviews with people were examined; Although they work in different professions and sectors, it has been determined that the vast majority of them are frequently exposed to cyberbullying, that they define cyberbullying in the same way in general, that their effects on working life are similar and that it is an important problem that causes them to experience work stress.