Evli bireylerde çift olarak stresle baş etme ile covid anksiyetesiarasındaki ilişki
The relationship between dyadic coping with stress and coronavirus anxiety in married individuals
  1. Tez No: 756931
  2. Yazar: GÜNGÖR BORO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmanın temel amacı, Covid 19'un hayatımızı günden güne başta sağlık olmak üzere her açıdan olumsuz yönde etkiliyorken, bireylerin evlilik olgusu içinde eşleri ile birlikte strese karşı baş etme düzeyi ile koronavirüs anksiyetesi ölçeği arasındaki ilişkinin ortaya konulmasıdır. Ayrıca demografik değişkenlere göre çift olarak stresle baş etme ve koronavirüs anksiyetesi ile ilişkileri de incelenmiştir. Yapılan araştırmada katılımcılara çift olarak stresle baş etme ölçeği ve koronavirüs anksiyetesi ölçeği uygulanmıştır. Araştırmaya Türkiye'nin farklı illerinden olmak üzere 412 evli birey katılım göstermiştir. Bu araştırmanın modelini ilişkisel tarama modeli oluşturmaktadır. Verilerin analizi için SPSS 21 programı kullanılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında tartışmanın gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Stresle Çift Olarak Baş Etme ve Koronavirüs Anksiyete Ölçeği puan ortalamalarının cinsiyet değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaşmadığı belirlenmiştir. Stresle Çift Olarak Baş Etme Envanteri ve Koronavirüs Anksiyete Ölçeği puan ortalamalarının eğitim düzeyi değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaşmadığı belirlenmiştir. Koronavirüs Anksiyete Ölçeği puan ortalamasının evlilik yılı değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaştığı belirlenmiştir. Stresle Çift Olarak Baş Etme Envanteri puan ortalamalarının evlilik yılı değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaşmadığı belirlenmiştir. Koronavirüs Anksiyete Ölçeği puan ortalamalarının evlilik sayısı değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaştığı belirlenmiştir. Stresle Çift Olarak Baş Etme Envanteri puan ortalamalarının evlilik sayısı değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaşmadığı belirlenmiştir. Stresle Çift Olarak Baş Etme Envanteri ve Koronavirüs Anksiyete Ölçeği puan ortalamalarının çocuk sayısı değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaşmadığı belirlenmiştir. Stresle Çift Olarak Baş Etme ve Koronavirüs Anksiyete Ölçeği puan ortalamalarının bu durumdan bağımsız olarak geçmişte bir ruh sağlığı tarafından (psikiyatr/psikolog) tanısı koyulan bir anksiyete (kaygı) bozukluğu tanısı alma durumu değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaşmadığı belirlenmiştir. Stresle Çift Olarak Baş Etme ve Koronavirüs Anksiyete Ölçeği puan ortalamalarının bu durumdan bağımsız olarak devam etmekte olan anksiyete bozukluğu durumu değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaşmadığı belirlenmiştir. Stresle Çift Olarak Baş Etme Envanteri puan ortalamalarının bu durumdan bağımsız olarak anksiyete bozukluğu tanısı alanlar ve devam eden anksiyete bozukluğu için psikoterapi desteği alma durumu değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaştığı belirlenmiştir Koronavirüs Anksiyete Ölçeği puan ortalamalarının bu durumdan bağımsız olarak anksiyete bozukluğu tanısı alanlar ve devam eden anksiyete bozukluğu için psikoterapi desteği alma durumu değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaşmadığı belirlenmiştir. Stresle Çift Olarak Baş Etme ve Koronavirüs Anksiyete Ölçeği puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Covid 19 has a significant negative impact on our lives every day, especially in the area of health. The study's main aim is to examine the link between stress coping skills and coronavirus anxiety among married couples. Additionally, demographic variables were assessed with dyadic coping and coronavirus anxiety. The dyadic coping with stress scale and coronavirus anxiety scale were used to measure the participants' coping abilities. The survey included 412 married couples from different provinces of Turkey. The Relational Screening Model was used as the basis for this study. SPSS 21 program was used to evaluate the data. This paper aims to bring up the issue in light of the findings discovered. It was determined that the mean scores of Dyadic Coping with Stress and the Coronavirus Anxiety Scale did not differ statistically significantly according to the gender variable. It was determined that the mean scores of the Dyadic Coping with Stress Inventory and the Coronavirus Anxiety Scale did not differ statistically significantly according to the education level variable. It was determined that the mean score of the Coronavirus Anxiety Scale differed statistically significantly according to the variable of the year of marriage. It was determined that the mean scores of Dyadic Coping with Stress as a Couple Inventory did not differ statistically significantly according to the variable of marriage year. It was determined that the mean score of the Coronavirus Anxiety Scale differed statistically significantly according to the variable of the number of marriages. It was determined that the mean scores of Dyadic Coping with Stress as a Couple Inventory did not differ statistically significantly according to the variable of the number of marriages. It was determined that the mean scores of the Dyadic Coping with Stress Inventory and the Coronavirus Anxiety Scale did not differ statistically significantly according to the number of children variable. It was determined that the average scores of Dyadic Coping with Stress in Pairs and the Coronavirus Anxiety Scale did not differ statistically significantly according to the variable of being diagnosed with an anxiety disorder diagnosed by a mental health (psychiatrist / psychologist) in the past. It was determined that the mean scores of Dyadic Coping with Stress as a Pair and the Coronavirus Anxiety Scale did not differ statistically significantly according to the variable of ongoing anxiety disorder regardless of this situation. It was determined that the average scores of the Dyadic Coping with Stress in Pairs Inventory differed statistically significantly according to the variable of those diagnosed with anxiety disorder and the status of receiving psychotherapy support for ongoing anxiety disorder. Regardless of this situation, it was determined that the mean score of the Coronavirus Anxiety Scale did not differ statistically significantly according to the variable of those diagnosed with anxiety disorder and receiving psychotherapy support for ongoing anxiety disorder. It was determined that there is a statistically significant relationship between Dyadic Coping with Stress as a Pair and the scores of the Coronavirus Anxiety Scale.