İlaç sektöründe hekimlerin marka sadakatini etkileyen faktörler
The factors are affecting physicians' brand loyalty in the pharmaceutical industry
  1. Tez No: 756930
  2. Yazar: YAĞMUR KARATAŞ ERDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Rekabetin son yıllarda hızla artması ve firmaların pazardaki konumunu belirlemede en önemli etken olması ile beraber, ilaç sektöründe marka sadakati gittikçe önem kazanarak her zamankinden daha fazla gündem konusu olmaya başlamıştır. Sektörde yürütülen pazarlama faaliyetleri, özellikleri birincil müşteri kabul edilen hekimlerin reçete tercihlerini etkilemeye yönelik stratejiler üzerine konumlandırılmaktadır. Hekimler tarafından süreklilik arz eden reçetelendirme oranlarının yükselen trendde olması ilaç firmalarının sektördeki konumunu belirlemekte en önemli etken halini almıştır. Hekimlerin reçetelerine yer verdikleri ilaçlarda bilimsel veriler ile desteklenir ve güvenilir olması majör sebep olmakla beraber, aynı etken maddeye sahip ve aynı endikasyonda kullanılan bir çok farklı firmanın kendi ilacının tanıtımını yapıyor olması, hekimlerin marka sadakatini etkileyen; marka güveni, markanın algılanan kalitesi, müşteri memnuniyeti gibi kavramların ilaç sektöründe de büyük önem kazanmasına sebep olmuştur. Bu çalışma ilaç sektöründe hekimlerin marka sadakatini etkileyen faktörlerin belirlenebilmesi için yukarıda bahsedilen elementler kapsamında gerçekleştirilmiştir. Bu sebeple çalışmanın amacı ilaç sektöründe üç müşteri profili olmasına rağmen en önemli müşteriler olarak kabul gören hekimlerin marka sadakatini etkileyen faktörlerin tespit edilmesi ve incelenmesi olarak belirlenmiştir. Çalışmanın belirlenen bu amacı doğrultusunda, marka yönetimi literatürüne ve ilaç sektöründe büyük önem taşıyan rekabet stratejilerine ve sektörde yer alan pazarlama faaliyetlerine önemli katkılar sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
With the increase in competition in recent years and being the most important factor in determining the position of companies in the market, brand loyalty in the pharmaceutical industry has become more and more important than ever before. The marketing activities carried out in the sector are positioned on strategies to aaffect the prescription preferences of physicians whose characteristics are considered primary customers. The fact that the rate of prescriptions by physicians is in an increasing trend has become the most important factor in determining the position of pharmaceutical companies in the sector. In spite of the drugs that physicians prescibeare spported by scientific data and being reliable is the major reason, the fact that many different companies with the same active ingredient and used in the same indication are promoting their own drugs, afeecting the brand loyalty of physicians; concepts such as brand trust, perceived quality of the brand and satisfaction have also gained importance in the pharmaceutical industry. This study has been carried out within the scope of the above-mentioned elements in order to determine the factorcs affecting the brand loyalty of physicians in the pharmaceutical industry. For these reasons, the aim of the study is; determining and examining the factors affecting brand loyalty of physicians, who are the most important customer group in the pharmaceutical industry. In line with the determined purpose of the study, is it expected to make significant contributions to the brand management literature and marketing activities applied in the pharmaceutical industry.