Open innovation management: Development of an open innovation index
Açık inovasyon yönetimi: Bir açık inovasyon endeksi gelişirilmesi
- Tez No: 756963
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KİTAPCI, DOÇ. DR. MEHMET ŞAHİN GÖK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışması, günümüzün rekabetçi iş ortamında açık inovasyonun profesyonel yönetimi için bir araç sunmaktadır. Bu kapsamda, öncelikle firmaların inovasyona karşı olan yaklaşımlarının tarihsel süreç içerisinde nasıl geliştiğine dair genel bir bakış sunulmuştur. Değişen iş ortamının tarihsel bağlamında daha iyi anlaşılması, açık inovasyonun yönetilmesi konusunda önemli bir katkı sağlayacağı değerlendirilmiştir. Ayrıca, açık inovasyonun doğuşuna yol açan erozyon faktörleri belirlenmiş ve Yorumlayıcı Yapısal Modelleme (ISM) kullanarak aralarındaki ilişki araştırılmıştır. Yapılan analiz sonucunda, dijital teknolojiler ve küreselleşmenin günümüzde firmalar tarafından giderek daha fazla benimsenmeye başlanan açık inovasyon ortamının ana itici güçleri olduğu sonucuna ulaşıldı. Bu erozyon faktörlerinin ve aralarındaki ilişkilerin daha iyi anlaşılması, açık inovasyon yaklaşımının daha profesyonel yönetimi için değerli bilgiler sağlamaktadır. İlave olarak, bu tez çalışması kapsamında keşif kapasitesi olarak adlandırılan yeni bir dinamik yetenek sunuldu. Bu yeteneğin sağladığı içgörü, açık inovasyon yaklaşımını benimseyen firmaların dış bilgi ve teknolojilerden daha fazla yararlanarak yenilikçi kapasitelerini geliştirmelerine yardımcı olacaktır. Ayrıca keşif kapasitesinin, firmaların geçmiş deneyimlerinin, güvenilir bir ortak olarak algılanmalarının, iç kaynakların yeterliliği ve son olarak mevcut bilgi tabanı ile insan kaynağının yetkinliği ve kabiliyetinin bir fonksiyonu olduğu sonucuna ulaşıldı. Son olarak, yapılan literatür taraması ve önceki bölümlerde ortaya konulan bütünsel anlayış dikkate alındığında, açık inovasyonun profesyonel yönetimine katkıda bulunan doğru ölçüm araçlarının henüz literatürde yer almadığı görüldü. Bu kapsamda, özellikle gelişmekte olan ülkeler için yeni bir kavram olan açık inovasyon anlayışının profesyonel yönetilebilmesine katkıda sağlamak amacı ile bir Açık İnovasyon İndeksi'ni geliştirildi. Açık İnovasyon Endeksi özellikle KOBİ'ler açısından açık inovasyon yaklaşımının daha net anlaşılmasına ve daha profesyonel yönetilmesine katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis introduces a tool for Professional management of open innovation in today's competitive business environment. In this context, we first provide a general view of how firms' approach to innovation evolved throughout the history. We argue that a better understanding of changing business environment in its historical context will provide insights in managing open innovation. Then we identified the erosion factors that lead to the birth of open innovation and discovered their interrelations by using Interpretive Structural Modeling (ISM). As a result of analysis we found that digital technologies and globalization are the main drivers of today's more open innovation landscape. We argue that a better understanding of these erosion factors and their interrelations provide valuable insights for more Professional management of open innovation. In addition, we introduced a new dynamic capability, namely explorative capacity. WE argue that insight provided by this capability will help open firms in improving their innovative capacity by benefiting more from external knowledge and Technologies. We further argue that explorative capacity is a function of firms' prior experience, recognition as a trusted partner, amount of internal resources, and finally current knowledge base, competencies and capability of human resource. Finally, we realized that despite extensive body of academic studies in the area of open innovation, development of right measurement tools that contribute to the professional management of open innovation has been neglected in the literature. In this context, we developed Open Innovation Index as a result of extensive literature review and the general insight we gain about the factors behing open innovation. We argue that this tool will contribute to the Professional management of open innovation especially by SMES. We further argue that Open Innovation Index will contribute to the clearer understanding of the paradigm and to a more professional open innovation management in SMEs.