Shifting opportunities: Comparing the dynamics of 2014 and 2017 venezuelan protests
Değişen fırsatlar: 2014 ve 2017 venezuela protesto dinamikleri karşılaştırması
  1. Tez No: 756969
  2. Yazar: BEYZA KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MERT ARSLANALP, DOÇ. DR. ZEYNEP KADİRBEYOĞLU BOYLA, DOÇ. DR. ŞEBNEM YARDIMCI GEYİKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tez Venezuela'da gerçekleşen 2014 ve 2017 sokak protestolarına yakından bakmaktadır. Buna göre tez kapsamında 2014 ve 2017 sokak protestolarında muhalefet elitleri ile Maduro hükümetinin protestoya yaklaşımı incelenmiştir. Bu inceleme ile şu sorularına yanıt aranmıştır: 2014 ve 2017 protestolarında muhalefet elitlerinin protesto repertuar ve stratejileri nasıl şekillenmiştir? Buna karşılık Maduro hükümetinin protestoya yaklaşımı ve baskı pratikleri nasıl dönüşmüştür? Protestoların iki kanadının protestoya yaklaşımlarının devamlılık ve değişimlerinde ana etmen nedir? Bu soruya cevap olarak tez savunmaktadır ki, protesto aktörleri var olan, gelişen ve yok olan politik fırsatlara göre yaklaşımlarını oluşturmuşlardır. Politik fırsatlar dinamik ve değişken olduğu için aktörlerin yaklaşımları da birbirlerinin değerlendirdiği ve değerlendiremediği politik fırsatlara göre şekillenmiştir. Aynı zamanda bugüne kadar sosyal bilimler literatüründe aktörler daha mekanik şekilde ele alınırken, tez çerçevesinde bu politik fırsatlara ayrıca aktörlerin öğrenme pratiklerini de katarak onların yaşayan yapılarına uygun olarak daha realist bir yaklaşım ile bu dönüşümleri açıklamıştır. Buna göre tez, hem 2014 yılından 2017 yılına protesto taraflarının davranışlarındaki devamlılık ve değişim açısından bir karşılaştırma sunarken, hem de bu aktörlerin birbirlerinin davranışlarındaki değişime karşı nasıl adapte olduğunu ve yanıt verdiğini kıyaslama imkânı da sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the 2014 and 2017 street protests in Venezuela in accordance with the opposition elites and the Maduro government's approach to the street protests. For this review, answers were sought to the following questions: How can the repertoires and strategies of opposition and repression of the government actors to the 2014 and 2017 protests be explained? Which changes and continuities were observed in the approaches of these actors? What could be the motive behind the actor's approaches to the protest cycle? In response to these questions, the hypothesis argues that the motive behind the change and continuity in the approaches of the opposition and government to protests is political opportunity. The variability in political opportunities, the emergence of new opportunities, the end of some determines the approach of each party to the protest cycle. At the same time, the actors were more mechanically treated in the social science literature, but according to the framework of the paper, these political opportunities were also added to the actors' learning practice, and these changes were explained by agency approach. Accordingly, the thesis presents a comparison both in terms of continuity and the change in the behaviour of the contention parties from 2014 to 2017 and offers the opportunity to compare how these actors adapted and responded to the changes in each other's behaviours.