Protrombin zamanı (PT), aktive parsiyel tromboplastin zamanı (APTT), fibrinojen testlerine hemolizin etkisi
Effect of hemolyzin on prothrombin time (PT), active partial thromboplastin time (APTT), fibrinogen tests
  1. Tez No: 756984
  2. Yazar: EMİNE ERCİYAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN CANİKLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Laboratuvar testlerinde; hemoliz laboratuvar tıbbının en yaygın sorunlarındandır. Hemoliz, eritrosit zarlarının parçalanmasıyla, içlerinde bulunan hemoglobini çevreleyen sıvıya (plazma veya serum, kan alma tüpünün türüne bağlı olarak) salınmasıdır. Hemoliz görüntü olarak, içindeki hemoglobinden dolayı şeffaftan kırmızı renge dönen plazma sıvısı şeklindedir. Bu çalışmada PT, aPTT ve Fibrinojen testlerinin hemolizden nasıl etkilendikleri tespit edilmeye çalışıldı. Metot: Sağlıklı, gönüllü 30 bireyden sitratlı tüplere kan alındı. Alınan kanlar 4 ependorf tüpe ayrıştırıldı. İlk tüpe hiçbir işlem uygulanmadı. Diğer tüplere ince iğne ucuyla belirli sayılarda aspirasyon yapılarak o tüplerde hemoliz oluşumu sağlandı. Tüplerin her birinin önce hemoliz indeksleri ölçüldü, daha sonra koagülasyon cihazında PT, aPTT ve Fibrinojen testleri ölçüldü. Hemoliz indeksi için eşik değerler hesaplandı. Bulgular: PT ve fibrinojen testlerinde hemoliz indeksi eşik değeri >1996, aPTT için eşik değeri >405 olarak tespit edildi. Sonuç: Elde ettiğimiz bu değerler PT ve fibrinojen için kit üreticisinin belirtmiş olduğu değerlerden daha yüksek, aPTT için ise yakın bir değer olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: In laboratory tests; Hemolysis is one of the most common problems in laboratory medicine. Hemolysis is the breakdown of the membranes of red blood cells releasing the hemoglobin contained in them into the surrounding fluid (plasma or serum, depending on the type of blood collection tube). Hemolysis is in the form of plasma liquid, which turns from transparent to red due to the hemoglobin in it. In this study, it will be tried to explain whether PT, aPTT and Fibrinogen tests are affected in the hemolyzed sample. Method: Blood was collected from 30 healthy volunteers in citrate tubes. The collected blood was separated into 4 eppendorf tubes. No treatment was applied to the first tube. Hemolysis was formed in the other tubes by aspiration in certain numbers with a fine needle tip. Hemolysis indices of each of their tubes were measured first, then PT, aPTT and Fibrinogen tests were measured in the coagulation device. Threshold values were calculated for the hemolysis index. Results: The threshold value for hemolysis index in PT and fibrinogen tests was 1996, and the threshold value for aPTT was 405. Conclusion: These values we obtained were found to be higher than the values of the kit manufacturer for PT and fibrinogen, and close for aPTT.