Kafa travması alan travmatik beyin hasarlı kedilerde serum amyloid a (SAA) akut faz proteininin nörolojik muayene ve Modifiye Glasgow Koma Skalası ile birlikte takip edilerek hasta sağ kalımının değerlendirilmesi
Evaluation of patients' survival by monitoring serum amyloid a (SAA) with neurological examination and Modified Glasgow Coma Scale in traumatic brain injured cats
- Tez No: 922583
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı travmatik beyin hasarlı kedilerin kan serumunda bulunan Serum Amiloid A (SAA) akut faz proteininin, Modifiye Glasgow Koma Skalası ile beraber takip edilerek hastaların sağ kalımının değerlendirilmesidir. Çalışmada 26 adet travma öncesinde bilinen sağlık sorunu olmayan sahipli kedi kullanıldı. Çalışmaya dahil edilen kedilerin kafa travmasına maruz kaldığı alınan anamnez ve nörolojik muayene ile tanısı doğrulandıktan sonra çalışmaya dahil edildi ve çalışmanın deney grubunu oluşturdu. Hastaların acil müdahalesi yapılarak nörolojik muayenesi ve Modifiye Glasgow Koma Skalası değerlendirildi. Damar yolu açılırken hastalardan minimal ve yeteri kadar kan örneği alındı ve hücre yıkımlanmasını en aza indirgemek amacıyla 1000 devirde yarım saat santrifüj edilerek kan serumu elde edildi. Aynı işlemler hastalar hayatta kaldığı süre zarfında travmanın 1. 2. ve 3. gününde 24 saatte bir tekrarlandı ve bu numuneler soğuk zincirde taşınarak -20 derecede çalışma yapılana kadar yaklaşık 6 ay muhafaza edildi. Bu numuneler BT Lab firmasının ürün kodu E0063Cat olan Cat Serum Amiloid A ELISA Kit'i kullanılarak değerlendirildi. Bu verilere ilişkin tanımlayıcı istatistikler hesaplanarak verilerin ölçüm biçimine göre“Aritmetik Ortalama ± Standart Hata”veya "Medyan (Dağılım Aralığı) ile frekans (n) ve yüzdelik (%) şeklinde gösterildi. Elde edilen değişkenler için, çalışma süresince hayatta kalan ve ölen hastalarda iki grup arası karşılaştırmalarda parametrik test varsayımlarını sağlayan veriler için student t test, sağlamayanlar için ise Mann Whitney U testi kullanıldı. İkiden fazla grup karşılaştırmalarında Kruskal Wallis testinden yararlanıldı. Her bir skala için ölen/sağ kalan teşhis performansını inceleyebilmek için ROC analizi kullanıldı ve bu skalalar için en uygun kesim noktasının bulunmasında Youden J indeksinden yararlanıldı. Elde edilen her bir kesim noktası için duyarlılık ve özgüllük değerleri hesaplandı. Çalışmada yer alan bireylerin ortalama yaşam süresinin bulunmasında Kaplan-Meier analizinden faydalanıldı. Değişkenler arası ilişkinin gücü ve yönünün incelenmesinde Spearman korelasyon katsayısı kullanıldı. Tüm analizler Stata 16 paket programı ile gerçekleştirildi. Yapılan bu çalışmalar sonucunda Modifiye Glasgow Koma Skalası ve Serum Amiloid A proteini seviyeleri arasında zıt ve anlamlı bir ilişki tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the survival of cats with traumatic brain injury by monitoring the Serum Amyloid A (SAA) acute phase protein in blood serum in conjunction with the Modified Glasgow Coma Scale. The study included 26 owned cats with no known pre-existing health problems before the trauma. Cats that were included in the study had their traumatic brain injury diagnosis confirmed through history and neurological examination and formed the experimental group. Emergency intervention was performed on the patients, followed by a neurological examination and evaluation using the Modified Glasgow Coma Scale. Minimal and sufficient blood samples were collected while opening the intravenous line, and blood serum was obtained by centrifuging the samples at 1000 rpm for half an hour to minimize cell breakdown. The same procedures were repeated every 24 hours on days 0, 1, and 2 of the trauma, as long as the patients survived. The samples were transported under a cold chain and stored at -20°C for approximately six months until the analysis. These samples were evaluated using the Cat Serum Amyloid A ELISA Kit (product code E0063Cat) from BT Lab. Descriptive statistics related to these data were calculated and presented as 'Arithmetic Mean ± Standard Error' or 'Median (Range)' according to the measurement scale, along with frequency (n) and percentage (%). For the obtained variables, Student's t-test was used for comparisons between the two groups (surviving and deceased patients) for data meeting the assumptions of parametric tests, and the Mann-Whitney U test was used for those that did not. For comparisons involving more than two groups, the Kruskal-Wallis test was employed. ROC analysis was utilized to examine the diagnostic performance of the Modified Glasgow Coma Scale in predicting survival/death, and the Youden J index was used to identify the optimal cutoff point for each scale. Sensitivity and specificity values were calculated for each cutoff point obtained. Kaplan-Meier analysis was used to determine the average survival time of the subjects in the study. Spearman's correlation coefficient was used to evaluate the strength and direction of the relationship between variables. All analyses were conducted using Stata 16 software. As a result of these analyses, a significant inverse relationship was found between the levels of the Modified Glasgow Coma Scale and Serum Amyloid A protein.