Berat Alanyalı insan-eser-üslûp
Berat Alanyalı people-works-style
  1. Tez No: 757046
  2. Yazar: BÜŞRA YALNIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPAY GEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Günümüz öykü yazarlarından Berat Alanyalı'nın hayatı, sanatı, eserleri, dil ve üslûbu hakkında araştırmanın yapıldığı bu çalışmada yazarın Türk edebî hayatına yaptığı katkılar değerlendirilmiştir. Berat Alanyalı'nın öyküleri bu çalışmada temel kaynaklar olarak kullanılmıştır. Yazarın hayatı ile ilgili bilgiler eser ve belge inceleme yöntemleriyle ortaya çıkarılmıştır. Yazarın basılı olan altmışın üzerinde öyküsü yapı-tema ve anlatım bakımından incelenmiştir. Yazarın öyküleri incelenerek öykücülüğüne, dil ve üslûbuna ait özgün hususlara işaret edilmiştir. Kendine özgü üslûbu ve özgün anlatımıyla Türk öykücülüğünün beğenilen isimlerinden Berat Alanyalı, bireysel ve toplumsal sorunları sanatçı duyarlılığıyla dile getiren bir yazardır. Çocuk kitapları hariç basılı üç öykü kitabı bulunan Berat Alanyalı; aile, aşk, ölüm, arkadaşlık, ayrılık, doğa, çocukluk gibi tema bakımından zengin eserler ortaya koymuştur. Kurgu yönünden öykülerine baktığımızda merkezde bir veya birden fazla kişinin olduğu öykülerinin yanı sıra bir durum, mekân veya mektup vasıtasıyla da kurgu oluşturmuştur. Yalın bir dil kullanmaya özen gösteren yazar, karakterleri konuşturmada başarılıdır. Öykülerinde deyimler, atasözleri, yerinde argo gibi unsurlar eksik olmayan yazarın kullandığı imgeler, canlı, güçlü ve etkileyicidir. Eserlerinde mizahî ve metaforik bir sesin varlığı da söz konusudur. Bu tezde Berat Alanyalı'nın hayatı, sanatı ve eserleri ele alınmakla birlikte öyküleri detaylı bir şekilde incelenerek edebiyat tarihindeki yeri belirgin hâle getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in which the life, art, works, language and style of Berat Alanyalı, one of today's short story writers, are researched, his contributions to Turkish literary life have been evaluated. Berat Alanyalı's stories were used as the main sources in this study. Information about the life of the author has been revealed by the methods of work and document analysis. More than sixty published stories of the author were examined in terms of structure, theme and expression. By examining the stories of the author, the unique aspects of his storytelling, language and style are pointed out. Berat Alanyalı, one of the admired names of Turkish story telling with his unique style and original narration, is a writer who expresses individual and social problems with an artistic sensitivity. Berat Alanyalı, who has three printed story boks excluding children's books; She produced Works rich in themes such as family, love, death, friendship, separation, natüre and childhood. When we look at his stories in terms of fiction, he created fiction through a situation, place or letter, as well as stories with one or more people in the center. The writer, who takes care to use a plain language, is successful in making the characters talk. The images used by the author, who do not lack elements such as idioms, proverbs, and appropriate slang in his stories, are lively, powerful and impressive. There is also a humorous and metaphorical voice in his works. In this thesis, Berat Alanyalı's life, art and Works are discussed and his place in the history of literature is clarified by examining his stories in detail.