Kriptoloji bilimi ve anahtar dağıtım şemaları
Science of cryptology and key distribution schemes
- Tez No: 757045
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ÇAĞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Haberleşme ve iletişim; geçmişten günümüze kadar süregelen olguları içermektedir. Haberleşmede insanlar, karşı tarafa aktardığı bilgileri 3. kişilerle ya da art niyetli insanların erişememesi için çeşitli şifreleme işlemleri uygulamışlardır. Bilginin aktarımında kullanılan şifreleme işlemlerinin temelinde şüphesiz matematiksel ifadelerin önemi çok büyük. Bu konuyla alakalı daha önce yapılan bilimsel çalışmaların ışığında, konuya farklı bir açıdan yaklaşıldı. İlk bölümde şifreleme bilimi olan kriptoloji alanıyla ilgili genel bilgiler verilip, 2. bölümde matematiksel ifadelere kısaca değinilip, 3. bölümde de bilgi güvenliği unsurları ve kriptosistemlere değinildi. Son bölümde ise tezimizin ana temasını oluşturan anahtar dağıtım şemalarından ve protokollerinden bahsedildi.
Özet (Çeviri)
Communication and telecommunucation; it includes facts from past to present. In communication, people have applied various encryption processes so that the information they transfer to the other party cannot be accesded by third parties or malicious people. Undoubtedly, the importance of mathematical expressions is very great on the basis of encryption processes used in the transfer of information. In the light of previous scientific studies on this subject, the subject was approached from a different angle. In the first part , general information about the field of cryptography, which is the science of encryption, was given , in the second part, mathematical expressions were briefly mentioned, and in the third part, information security elements and cryptosystems were mentioned. In the last part, key distribution schemes and protocols, which constitute the main theme of our thesis, were mentioned.