Organomineral fertilizer phosphorus availability in a calcareous soil
Kireçli bir toprakta organomineral gübre fosforu yarayışlılığı
- Tez No: 757057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN BÜLENT ERENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu Yüksek Lisans Tezi, son yıllarda kullanımı yaygınlaşan organomineral gübrelerin fosfor(P)un kullanım etkinliği üzerindeki rolünü test etmeyi amaçlamıştır. Bu amaçla, biyogaz tesisi kaynaklı organik gübre (OG) ile karıştırılan mineral gübre (MG) kaynaklı P'un hem topraktaki yarayışlılığı hem de buğday bitkisinin beslenmesine dönük inkübasyon ve saksı denemeleri gerçekleştirilmiştir. Her iki denemede de artan dozlarda OMG-P'u yüzey altına aynı derinliğe uygulanmış ve yine aynı yere uygulanan triple süper fosfat (TSP) gübresi ile karşılaştırılmıştır. İnkübasyon denemesinde topraklar 45 ve 90. günlerde olmak üzere iki defa örneklenmiştir. Homojenize edilen topraklarda yarayışlı P'un bir göstergesi olan Olsen P'u ölçülmüştür. Saksı denemesinde ise kardeşlenme ve olgunlaşma dönemlerinde iki ayrı örnekleme yapılmıştır. Kardeşlenme döneminde tüm bitki örneklenmiş, olgunluk hasadında ise bitki anızı ve dane olmak üzere iki ayrı örnek alınmıştır. Bitki örneklerinde P, azot (N) ve potasyum (K) konsantrasyonları ölçülmüş, bunların kuru ağırlıklar ile çarpılmasıyla da her bir besin elementi için saksı başına içerik ve alım değerleri hesaplanmıştır. İnkübasyon denemesi sonucunda, OMF-P uygulanan toprakların Olsen P'u içeriklerinin MF-P uygulanmış olana göre her iki örnekleme zamanında da daha yüksek olduğu görülmüştür. Bunun ile uyumlu biçimde kardeşlenme döneminde yapılan bitki örneklemesinde hem yeşil aksamdaki P konsantrasyonunun hem de saksı başına P alımı OMF-P uygulanmış bitkilerde daha yüksek olduğu olmuştur. Benzer bir eğilim olgunluk dönemi hasadında danelerdeki P içerikleri ve toplam P alımları için de gözlenmiştir. Azot ve K için ise organik gübre varlığının bitkilerin bu besin elementlerince beslenmelerini iyileştirdiğine dair kesin sonuçlar gözlenmemiştir. Genel olarak, P uygulaması danedeki N ve K içeriklerini artırırken, toplam alımları göz önünde bulundurulduğunda ise N alımını artırırken, K üzerinde herhangi bir etki gözlenmemiştir. Ancak, bu sonuçların tarla koşullarında elde edilecek sonuçlar ile karşılaştırılmalarına da ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This MSc Thesis aimed to test the role of organomineral fertilizers, which have become widespread in recent years, on the phosphorus (P) use efficiency. For this purpose, an incubation test and a pot experiment were carried out to see the effect of P in organomineral fertilizer (OMF) prepared by mixing the mineral fertilizer (MF) source P with the organic fertilizer (OF) from the biogas plant on the availability of P in soil and on the nutrition of the wheat plant. In both experiments, increasing rates of OMF-P were applied to the same depth (6 cm below the surface) and compared with the triple super phosphate (TSP) fertilizer applied to the same area. In the incubation experiment, the soils were sampled twice, on the 45th and 90th days. Olsen P, an indicator of P availability in calcareous soils, was measured in homogenized soils. In the pot experiment, two samples were made during the tillering and maturation periods. During the tillering period, the whole plant was sampled, and at the maturity harvest, two separate samples were taken plant stubble and grain. Phosphorus, nitrogen (N), and potassium (K) concentrations were measured in plant samples. The content and uptake values per pot were calculated for each nutrient by multiplying these with dry weights. As a result of the incubation experiment, it was observed that the Olsen P contents of the soils treated with the OMF-P were higher at both sampling times than those with the MF-P. In line with this, both the P concentration in the shoots and the P uptake per pot were higher in the plants treated with the OMF-P in the plant samples of the tillering period. A similar trend was observed for P content in grains and total P uptake at maturity harvest. There were no definite results for N and K that the presence of organic fertilizers improved the N and K nutrition of the plants. In general, the P application increased N and K contents in the grain, and when total uptakes were considered, N uptake increased, but no effect on K was observed. However, there is still a need to compare the results with those obtained under field conditions.