Düzenli egzersiz yapan ve yapmayan yetişkin kadınların benlik saygısı ve psikolojik iyi oluş durumlarının incelenmesi
Research of the SELF-WSTEEM and psychological well-being of adult women WHO exercise regularly and WHO DO NOT
- Tez No: 757061
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÇEPİKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma; düzenli egzersiz yapan ve yapmayan yetişkin kadınların benlik saygısı ve psikolojik iyi oluş durumlarını karşılaştırmak ve benlik saygısı ve psikolojik iyi oluş durumlarını bazı değişkenlere göre (yaş, öğrenim durumu, meslek, algılanan gelir düzeyi, beden kitle indeksi) incelemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Mersin ilinde yaşayan 25-50 yaş aralığındaki yetişkin kadınlar oluştururken, örneklemini ise kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle seçilmiş, Mersin ilinde yaşayan ve yaşları 25-50 yaş arasında değişen egzersiz yapan 250 ve egzersiz yapmayan 500 yetişkin kadın oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak; Kişisel Bilgi Formu, Diener, Wirtz, Biswas-Diener, Tov,Kim-Prieto ve Choi, (2009) tarafından geliştirilen, Türkçe'ye uyarlaması Telef (2013) tarafından yapılan“Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”ile Coopersmith (1959) tarafından geliştirilen, Tufan ve Turan (1987) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Coopersmith Benlik Saygısı Envanteri”kullanılmıştır. Verilerin analizinde öncelikle betimsel istatistikler, daha sonra normallik testi yapılmıştır. Normallik testi sonuçlarına göre ikili karşılaştırmalar için t-Testi, üçlü veya daha fazla karşılaştırmalar için de One-way Anova testi kullanılmıştır. Sonuç olarak, egzersiz yapan kadın katılımcıların benlik saygıları ve psikolojik iyi oluş puanlarının egzersiz yapmayan katılımcılara göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, gelir düzeyini yüksek olarak algılayan egzersiz katılımcısı kadınların psikolojik iyi oluş ve benlik saygısı puanlarının istatistiksel olarak yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Ancak, obez kadınların psikolojik iyi oluş puanlarının, normal kiloda olan kadınların ise benlik saygısı puanlarının yüksek olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the self-esteem and psychological well-being scores of adult women who exercise regularly and those who do not, and to examine their self-esteem and psychological well-being scores according to some variables (age, education level, occupation, perceived income level, body mass index).The population of the study composed of adult women between the ages of 25-50 living in Mersin province. The sample consisted of 250 adult women who exercise, and 500 adult women who do not exercise, all of whom living in Mersin and aged between 25-50, which were selected by the convenience sampling method. As a data collection tool in research; Personal Information Form, the“Psychological Well-Being Scale”developed by Diener, Wirtz, Biswas-Diener, Tov, Kim-Prieto and Choi (2009) and adapted into Turkish by Telef (2013) and“Coopersmith Self-Esteem Inventory”developed by Coopersmith (1959) and adapted into Turkish by Tufan and Turan (1987) were used. In the analysis of the data, firstly descriptive statistics and then normality test were performed.According to the normality test results, t-Test was used for paired comparisons and One-way Anova test was used for triple or more comparisons. As a result, it was concluded that the self-esteem and psychological well-being of the participants who exercised were higher than the participants who did not exercise. Additionally, for the women with high income level perception who took exercise it was concluded that their psychological well-being and self-esteem scores were statistically high. However, it was concluded that the psychological well-being scores of obese women and the self-esteem scores of women with normal weight were higher.