Antik yunan döneminde kullanılan aksesuarların günümüz mücevher sanatında uygulanması
The application of accessories used in ancient greek period in jewelery art today
- Tez No: 757062
- Danışmanlar: PROF. HAMDİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Antik Yunan Dönemi, günümüz Yunanistan toprakları ile Anadolu arasında M.Ö. 756 ile M.Ö 146 tarihleri arasında yaşamış dönem olarak bilinmektedir. Yunanistan'ın Paleolitik Çağ'a kadar uzanan yerleşim izleri olduğu bilinmektedir. Bir yarımada olan Yunanistan'ın batısında İyon Denizi yer alırken doğusunda Ege Denizi güneyde ise Akdeniz bulunmaktadır. Antik Yunanlılar çok tanrılı bir dine inanırlardı. Antik Yunan'da sanat, tasarım ve felsefe önemli bir yer almaktadır. Tarihsel süreç içinde Yunanlıların kıyafet kültürü, üç dönem olarak ayrı ele alınmaktadır. Sanayi Devriminden sonra işçilik atölyelerinde yeni tasarımlar ortaya çıkmıştır. Modanın önemli gelişmeler yaşadığı 1960'lı yıllarda takı tasarımında da ciddi gelişmeler yaşanmıştır. Takı ve aksesuarın üretim sektöründe ciddi bir payı oluşmuş, eğitim alanında yer etmiştir. Birçok medeniyete öncülük yapmış Yunan sanatı, günümüz tasarımlarında da aranılan kaynaklardandır. Bu çalışmanın amacı; literatüre geçmiş olup, Yunan sanatlarının bütün dalları incelenerek günümüzde kullanılacak biçimde tanıtımı yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Ancient Greek Period, that occurred between 756 B.C. and 146 B.C. and spread to the lands of present-day Greece and Anatolia. The history of Ancient Greek civilization goes back to the Paleolithic Age. As a peninsula, Greece has the Ionian Sea to the west, the Aegean Sea to the east and the Mediterranean Sea to the south. The Ancient Greeks believed in a polytheistic religion. Art, design and philosophy took an important place in Ancient Greece. History of Greek costumes are analyzed in three different historical periods. After the Industrial Revolution, new designs emerged in craftsmanship workshops. In the 1960s, when fashion experienced significant developments, serious developments also occurred in jewelry design. Jewelry and accessories have formed a significant share in the fashion production sector and have taken a place in the field of education. Greek art, which pioneered many civilizations, is also a sought-after resource in today's designs. The aim of this study; It has passed into the literature and all branches of Greek arts will be examined and introduced in a way to be used today.