İlkokul öğrencilerinin temel afet bilinci farkındalığı(Iğdır İli örneği)
Basic disaster awareness of primary school students(A CASE of İğdir)
- Tez No: 757079
- Danışmanlar: PROF. DR. SENAYİ DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Zorunlu eğitimin ilk basamağı olan ilkokul eğitiminde verilen bilgiler insanın yaşamı boyunca edineceği bilgilere temel oluşturmaktadır. Bu sebeple bu basamakta verilecek olan afet bilinci eğitimi deprem kuşağında bulunan ülkemizde yaşayan her insan için yaşamsal öneme sahiptir. Bu çalışma ilkokul eğitimi veren Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okulları ve özel okullarda eğitim gören 6-10 yaş arasındaki kız ve erkek çocukların deprem, yangın ve tahliye konusunda bilgi durum tespitlerinin yapılmasını amaçlamaktadır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden tarama modelinde tasarlanmıştır. Iğdır ilinde bulunan farklı sosyokültürel yapılara sahip olan üç devlet bir özel okul olmak üzere dört okulda yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak anket kullanılmış ve elde edilen 536 veri, SPSS v.23 istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına bakıldığında ilkokul müfredatında verilen deprem, yangın ve tahliye farkındalığı bilgilerinin 6-10 yaş arasındaki çocukların afet bilinci için yeterli olmadığı, bilgilerin biraz daha genişletilmesi gerektiği ve yapılan tatbikat sayısının yıl içerisinde birden fazla olması gerektiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Theinformationgiven in primaryschooleducation, which is thefırst step of compulsoryeducation, formsthebasis of theknowledgethat a personwillacquirethroughout his life. Forthisreason, thedisasterawarenesstrainingto be given at this step is of vitalimportanceforeverypersonliving in ourcountrylocated in theearthquakezone.Thisstudyaimstodeterminethestatus of information on earthquake, fire andevacuation of girlsandboysbetweentheages of 6-10 whoareeducated in publicandprivateschoolsaffiliatedtotheMinistry of NationalEducation, whichprovidesprimaryeducation.Theresearchwasdesigned in thescreening model, which is one of thequantitativeresearchmethods. Itwasheld in fourschools, threestate an doneprivateschool, whichhavedifferentsocio-culturalstructures in theprovince of Iğdır. Questionnairewasused as a datacollectiontoolandtheobtained 536 data wereanalyzedusing SPSS v.23 statistical program.Whenwelook at theresults of theanalysis, it is seenthattheearthquake, fire andevacuationawarenessinformationgiven in theprimaryschoolcurriculum is not sufficientfort he disasterawareness of thechildrenbetweentheages of 6-10, theinformationneedsto be expanded a littlemoreandtheexercise is done ıtwasseenthatthenumber of peopleshould be morethanone in a year.