II. Ramses Dönemi ve Mısır-Hitit ilişkileri
The Reign of Ramesses II and Egypt-Hittite Relations
  1. Tez No: 757138
  2. Yazar: EBRU HAJIYEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLGÜNEY MASALCI ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Antik Mısır medeniyeti, tarih sahnesine çıktığı yıllardan, Roma İmparatorluğu tarafından yıkıldıkları döneme kadar geçen sürede birçok başarılı firavunun egemenliği altında günümüze dahi ulaşmış köklü bir kültür ortaya çıkarmıştır. Bilim, sanat ve mimarinin yanı sıra, savaş ve diplomasi alanında da üstün başarılara imza atan birçok firavun, Mısır medeniyetini uluslararası arenada da söz sahibi bir ülke haline getirmiş ve Mısır'ın büyük bir medeniyet olma yolunda yapı taşlarını dizerek antik dünya ve günümüz tarihine katkı sağlamıştır. Bu bağlamda, antik Mısır'ın şüphesiz en başarılı firavunları arasında II. Ramses yer almaktadır. Selefleri III. Tutmosis'in savaşçı yönünü ve IV. Amenhotep (Akhenaton)'in diplomatik alandaki becerilerini harmanlayarak iktidarı boyunca savaş ve diplomasi alanındaki gelişmeler ile Mısır'ı ileriye taşımıştır. Ayrıca ülke içerisinde üstlenilen restorasyon idealine dayalı gerçekleştirilen mimari faaliyetler ile inşa edilen; tapınak, anıt, mezar ve şehirlerin birçoğu günümüze ulaşmış antik dünyanın en nadide eserleri olarak hayranlık uyandırmaktadır. Bu bağlamda tezimiz ile savaş ve diplomasi sanatına II. Ramses döneminin penceresinden bakılarak uluslararası ilişkilerde sergilenen politikalar ve Mısır'ın bu politikalarla kazandığı başarılar ile antik çağ tarihine ne denli yön verdiği ortaya konulmak istenmiştir. Ayrıca Ramses'in ülke içerisindeki faaliyetlerine değinilerek Antik Mısır'ı ne ölçüde şekillendirdiği ve Mısır medeniyetine ne tür katkı sağladığı irdelenecektir. Bu çalışmamızda, II. Ramses dönemine ait kaynakların yanı sıra, bu dönemin en çok siyasi ve diplomatik ilişkiler içerisine girilen Anadolulu çağdaşları Hitit Devleti'nin geride bırakmış olduğu yazılı metinler kaynak olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ancient Egyptian civilization emerged a deep-rooted culture, which has survived under the rule of many successful pharaohs, from the years it emerged on the stage of history to the period when they were destroyed by the Roman Empire. In addition to science, art and architecture, many pharaohs who achieved outstanding achievements in the field of war and diplomacy made the Egyptian civilization a prominent country in the international arena and contributed to the ancient world and today's history by laying the building blocks on Egypt's way of becoming a great civilization. In this context, undoubtedly among the most successful pharaohs of ancient Egypt, Ramesses II is located. Combinig the warrior aspect of his predecessors, Thutmose III and the diplomatic skills of Amenhotep IV (Akhenaton), he carried Egypt forward with developments in war and diplomacy during his reign. In addition, many of the temples, monuments, tombs and cities built with the architectural activities carried out based on the restoration ideal undertaken in the country arouse admiration as the rarest works of the ancient world that have survived to the present day. In this context, with our thesis, it is aimed to reveal how much the politics exhibited in international relations and Egypt's successes with these policies have shaped history by looking at the art of war and diplomacy from the window of the period of Ramesses II. In addition, by referring to the activities of Ramesses in the country, it will be examined to what extent he shaped Ancient Egypt and what kind of contribution he made to the Egyptian civilization. In this study, besides the sources belonging to the period of Ramesses II, the written texts left behind by the Hittites, the Anatolian contemporaries, with whom the most political and diplomatic relations of this period were entered, were used as a source.