Buddy Defranco'nun 'The Bright One' adlı eserinin yapısal analizi
Structural analysis of Buddy Defranco 'The Bright One'
  1. Tez No: 757155
  2. Yazar: YASİN YAVUZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER DENİZ BAŞUĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: ANKARA MÜZİK VE GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Teorileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, genel bir müzik tarzı ve yaşayışı olarak caz kültürünün içinde barınan Blues ve Bebop akımının irdelenmesi amacıyla hazırlanmıştır. Ünlü bir caz klarinet sanatçısı olan Buddy deFranco' nun caz doğaçlaması tarzını ve yorumlayışını en güzel ifade ettiği eserlerinden olan ve 10 Ağustos 1954'te Los Angeles'ta kaydedilen The Bright One parçası, form yapısı olarak AABA, armonik yapı olarak ise Rhythm Changes olarak adlandırılan grupta yer alır. Bu çalışmada Franco'nun 12 chorus boyunca doğaçladığı eserinde kullandığı yaklaşım notaları, pentatonik diziler, majör ve minör modlar ile blues ve bebop öğelerinin kullanımı incelenmiştir. Bu çalışmanın ilk bölümünde; araştırmanın niteliği, kapsamı, önemi, amacı, evren, örneklem, metodoloji ve sınırlılıklarla ilgili detaylar aktarılmıştır. İkinci bölümde ise; çalışma için ele alınmış olan konu ile ilgili genel bilgiler yer almıştır. Bu çerçevede; ilk olarak caz türü hakkında genel bilgiler verilmiş olup cazın ortaya çıkışı ve dönemin özellikleri hakkında genel bilgiler aktarılmıştır. Caz ve Avrupa Klasik Müziği arasındaki ilişki, doğaçlama, caz standartları, blues formu ve cazın armonik yapısı konuları işlenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde; ilk olarak“The Bright One”eserinin formundan ve genel yapısından bahsedilmiştir. Ardından eserin 12 tekrarla çalınmış olan doğaçlamasının ilk 2 chorus'u ayrıntılı bir biçimde armonik ve melodik olarak analiz edilmiştir. Bu kısımdaki şekillerde, AABA şarkı formuna sahip olan eserin her bir bölümünün tamamı görülmektedir. Dolayısıyla her bir şekil 16 ölçüden oluşmaktadır. Sonrasında ise ayrıntılı melodik analiz bırakılmış ve doğaçlamanın başlangıcından itibaren benzer melodik hareketler tespit edilmiştir. Her bir chorus'un tekrar eden ezgileri bir tablo üzerinde ölçü numarası ve form yapısındaki bölümüne uygun olarak gösterilmiştir. Devamında nota üzerinde benzerlikler, şekiller vasıtasıyla birbiriyle kıyaslanmıştır. Son olarak, Buddy deFranco'nun doğaçlamasının 12 chorus'unun tamamını içeren notasyon, ekler kısmına dahil edilmiş ve sonuç kısmıyla çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared in order to examine the Blues and Bebop movement, which has a general music style and life, in the short history of jazz culture. The Bright One track, which is one of the works of which the famous jazz clarinetist Buddy deFranco expresses his jazz improvisation style and interpretation, is in the group called AABA as form structure and Rhythm Changes as harmonic structure. The notes of the approach, pentatonics, major/minor modes and blues used by Franco in his work improvised throughout 12 chorus were examined and their relevance to bebop harmony was also mentioned. In the first part of this study; details about the nature, scope, importance, purpose, universe, sample, methodology and limitations of the research are given. In the second part; general information about the subject discussed for the study is included. In this context; first of all, general information about the jazz genre was given and general information about the emergence of jazz and the characteristics of the period was given. The relationship between jazz and European classical music, improvisation, jazz standards, blues form and harmonic structure of jazz are discussed. In the third part of the study; firstly, the form and general structure of The Bright One is mentioned. Then, the first 2 choruses of the improvisation of the piece, which were played with 12 repetitions, were analyzed in detail as harmonic and melodic. In the figures in this section, all of each part of the piece, which has the AABA song form, can be seen. Therefore, each figure consists of 16 measures. Afterwards, detailed melodic analysis was left and similar melodic movements were detected from the beginning of the improvisation. The repetitive melodies of each chorus are shown on a table in accordance with the measure number and the section in the form structure. Afterwards, the similarities on the note were compared with each other by means of figures. Finally, the notation containing all 12 choruses of Buddy deFranco's improvisation was included in the appendix and the study was concluded with the conclusion part.