Teaching pragmatics and idealized pragmatic norms in English: Exploring non-native speaker teachers' perceptions
Edimbilim öğretimi ve İngiliz dilinde idealize edilmiş edimbilim ölçünleri: İngilizceyi anadili olarak konuşmayan öğretmenlerin algılarının araştırılması
- Tez No: 757154
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL LİMAN KABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Dil öğretimine dair iletişimsel yaklaşımların ortaya çıkmasıyla birlikte, edim-bilim ikinci dil edinimi araştırmalarında önemli bir unsur haline gelmiştir. Önceki çalışmalar ve araştırmacının dil öğretim deneyimi İngilizcenin Ortak Dil olarak kullanıldığı bağlamlarda edim-bilim öğretimi konusundaki zorluklara işaret etmiştir. Ancak, saptanan problemin olası sebeplerini araştıran çalışma sayısı oldukça azdır. Dahası, dil eğitimindeki en önemli paydaşlardan olmalarına rağmen, İngilizceyi anadili olarak konuşmayan öğretmenlerin edim-bilim öğretimi üzerine algılarını araştıran oldukça az çalışma vardır. Bu nedenle, bu çalışma, İngilizceyi anadili olarak konuşmayan öğretmenlerin edim-bilim öğretimi ve idealize edilmiş edim-bilim ölçünleri hakkındaki algılarını ve bu algıları arasındaki muhtemel bir ilişkiyi araştırmaya çalışmıştır. Çalışmada, anketler ve yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla karma yöntem deseni uygulanmıştır. Nicel ve nitel datayı ayrı ayrı toplamak ve analiz etmek adına, eşzamanlı paralel desen uygulanmıştır. Anketlere 202 öğretmen katılım sağlamış, bunların arasından 9 kişiyle görüşmeler yapılmıştır. Çalışmanın bulguları, Türkiye bağlamındaki İngilizceyi anadili olarak konuşmayan öğretmenlerin edim-bilim öğretimini oldukça önemli bulduklarını ancak edim-bilim öğretme deneyimlerini olumsuz etkileyen kültürel kimliği koruma, ölçme ve değerlendirme sistemi ve müfredat ve izlence takibi gibi bazı dahili ve harici sebeplere işaret ettiklerini göstermiştir. Bunun yanı sıra, bu çalışma, İngilizcedeki edim-bilim ölçünleri açısından, İngilizce öğretmenlerinin, Uluslararası dil olarak İngilizce kavramına daha yakın görüşlere sahip olduklarını ortaya koymuştur. Bulguların ışığında, edim-bilim öğretimi ve gelecek çalışmalar hakkında bazı öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pragmatics in language teaching has become a significant matter in Second Language Acquisition research with the advent of communicative approaches towards language teaching. The previous work and the researchers' teaching experience pointed out the challenge regarding teaching pragmatics in EFL settings. Yet, there is a scarcity of research exploring the possible sources of the spotted problem. More specifically, there are few studies to explore non-native speaker teachers' perceptions regarding teaching pragmatics, though they are one of the most significant stakeholders in language teaching. Thus, the present study attempted to explore non-native-speaker teachers' perceptions and views regarding teaching pragmatics and idealized pragmatic norms in English, and to explore a possible relationship between how they perceive teaching pragmatics and idealized pragmatic norms in English. Mixed-method research design was adopted with the help of questionnaires and semi-structured interviews. Concurrent-parallel design was adopted to collect and analyze the qualitative and quantitative data separately. 202 teachers participated in the questionnaires and interviews were held with 9 of them. The findings of the study indicated that non-native speaker teachers in the Turkish context perceive teaching pragmatics quite important, yet they point out some internal and external factors negatively affecting their teaching experiences such as keeping cultural identity, assessment system, following curriculum and syllabuses. In addition, the present study revealed that, in terms of pragmatic norms in English, teachers hold views closer to EIL (English as an International Language), as they question the norms and ownership of the English language. In the light of the findings, recommendations for teaching pragmatics and for future studies were provided.