İçme ve kullanım suyu amaçlı su yumuşatma uygulamaları
Water softening applications for drinking and domestic water
- Tez No: 757160
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ülkemizde nüfus artışı, sanayinin gelişmesi içme ve kullanım sularının daha kaliteli ve kullanıma uygun hale getirilmesi çözülmesi gereken problemlerin başında gelmektedir. İçme ve kullanım sularının kullanıma uygun hale getirmekle beraber bu durumun hem ekonomik hem de çevre dostu uygulamalarla gerçekleştirilmesi gerekmektedir. İyon değiştiricilerinin maliyetlerinin yüksek olması ve rejenerasyon gerekliliğinden dolayı su yumuşatma uygulamalarında yeni malzemelerin kullanımı önem arz etmektedir. Bu sebeple ülkemizde mevcut doğal kaynaklardan zeolit malzemesinin su yumuşatma uygulamaları amacıyla kullanılması hem ekonomik hem de çevre kirliliğini önlemek açısından önem kazanmaktadır. Tez çalışmasında düşük maliyetli, ulaşım kolaylığı, yüksek gözenek yapısı ve çevre dostu olması sebebiyle su yumuşatma uygulamalarında zeolit kullanımının etkinliği incelenmiştir. Tez kapsamında elde edilen sonuçlar neticesinde ham zeolite uygulanan tanecik boyutunun küçültülmesi ve NaOH ile aktivasyon işleminin sertlik giderim verimini %35,29'dan %93,82'ye yükselttiği görülmüştür. Sisteme uygulanan zeolit miktarının artmasına paralel toplam sertlik giderim veriminin %94,85'e yükseldiği görülmüştür. Sonuç olarak tez içme ve kullanım suyunun arıtımında aktive edilmiş zeolit malzemesinin sertlik giderimin de kullanımının etkin ve ekonomik bir yöntem olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Population growth in our country, the development of industry, making drinking and utility water more qualified and suitable for use are among the problems that need to be solved. Along with making drinking and utility water suitable for use, this should be achieved with both economical and environmentally friendly practices. Due to the high cost of ion exchangers and the necessity of regeneration, the use of new materials is important in water softening applications. For this reason, the use of zeolite material from natural resources available in our country for water softening applications gains importance in terms of both economic and environmental pollution. In the thesis study, the efficiency of using zeolite in water softening applications was investigated due to its low cost, ease of transportation, high pore structure and environmental friendliness. As a result of the results obtained within the scope of the thesis, it was seen that the reduction of the particle size applied to the raw zeolite and the activation process with NaOH increased the hardness removal efficiency from 35.29% to 93.82%. It was observed that the total hardness removal efficiency increased to 94.85% in parallel with the increase in the amount of zeolite applied to the system. As a result, the use of activated zeolite material for hardness removal in the treatment of drinking and domestic water will be an effective and economical method.