Kadın tüketicilerin menstrüel döngüsüne bağlı tüketim davranışları üzerine araştırma
- Tez No: 757167
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZİFE GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nöropazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Üretimin artmasıyla birlikte tüketicilerde ürün veya hizmetlere karşı oluşan ihtiyaç da arttırılmaya çalışılmıştır. Tüketicilerin ürünleri ihtiyaçtan çok modaya ve hızlı tüketime uyum sağlayarak tüketmesi tüketicilerin haz odaklı alışveriş yapmasına sebep olmaktadır. Büyük şehirlerde yaşayan ve yoğun çalışma saatlerine sahip kadın tüketiciler kendilerine vakit ayırmak veya sosyalleşmek için alışverişe yönelmektedir. Online alışveriş platformlarının tüketicilerin hayatını kolaylaştırması ve bu platformlardan ürünlere kolayca ulaşılması kadın tüketicilerin duygusal boşluklarını tamamlamak için de fırsat yaratmıştır. Kadın tüketicilerin aylık menstrüel döngüsüne bağlı olarak yaşadığı hormonal değişiklikler kişilerde fizyolojik ve psikolojik değişiklikler yaratmakta ve kadın tüketicilerin ürün tercihlerini etkilemektedir. Bu çalışmada kadınların menstrüel döngüsüne bağlı olarak oluşan hormonal değişiklikleri de dikkate alarak kadın tüketicilerin aylık tüketim davranışları tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma iki ana bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde tüketim, kadın tüketici, kadın tüketici davranışları, hedonik olarak tüketim, menstrüel döngünün kadın tüketicilerde tüketim davranışları üzerine etkisi literatür taramasıyla açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölüm uygulama bölümüdür. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden derinlemesine görüşme yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda sekiz çalışan, on sekiz – otuz yaş aralığında olan katılımcılardan online hazırlanan alışveriş listesinden menstrüel döngülerine göre belirlenen üç tarihte ürün seçmeleri istenerek tercihleri yüz yüze görüşülmüş, görüşmeler yazıya dökülmüş ve cevapları analiz edilmiştir. Anahtar Sözcükler; Tüketim, Tüketim Davranışları, Kadın Tüketici, Hedonik Tüketim, Menstrüel Döngü, Menstruasyon,
Özet (Çeviri)
With the increase in production, consumers' need for products or services has been tried to increase. consumers' consumption of products by adapting to fashion and immediate consumption rather than needs causes them to enjoy pleasure-oriented shopping. Female consumers who live in big cities and have busy working hours tend to shop for themselves or socialize. The fact that online shopping platforms facilitate consumers' lives and easy access to products from these platforms has also created an opportunity to complete the emotional gaps of female consumers. Hormonal changes experienced by female consumers depending on their monthly menstrual cycle create physiological and psychological changes in individuals and affect female consumers' product preferences. This study tried to determine female consumers' monthly consumption behaviour by taking into account the hormonal changes that occur due to the menstrual cycle of women. The study consists of two main parts. In the first part, consumption, female consumer, female consumer behaviour, hedonic consumption, and the menstrual cycle's effect on female consumers' consumption behaviours are explained with a literature review. The second part is the application. In this study, one of the qualitative research methods, in-depth interview method was employed. In this context, eight employees, between the ages of eighteen and thirty, were asked to select products from the online shopping list on three different days selected according to their menstrual cycle. Their preferences were interviewed face-to-face, and the interviews were written; their answers were analyzed. Keywords; Consumption, Consumption Behaviors, Female Consumer, Hedonic Consumption, Menstrual Cycle, Menstruation.