Video paylaşım sitesi youtube'a yüklenmiş olan periodontal hastalıklar ile ilgili içeriklerin değerlendirilmesi
Evaluation of content related to periodontal diseases uploaded to the video sharing site youtube
  1. Tez No: 757194
  2. Yazar: ALP MUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNCİ DEVRİM
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı halka açık bir internet bilgi kaynağı olan Youtube video platformunda yer alan periodontal hastalıklar ile ilgili videoların hastalar için sağladığı bilginin doğruluğu ve güvenilirliğinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntemler: Google Trends uygulaması kullanılarak belirlenen üç anahtar kelime 'gingivitis', 'gum disease' ve 'periodontitis' ile Youtube video platformunda video araması gerçekleştirilmiştir. Videolar görüntülenme sayısına göre sıralandıktan sonra her bir terim için ilk 100 video olmak üzere toplam 300 video incelenmiştir. Dahil edilmeme kriterlerinin uygulanmasından sonra kalan 117 video değerlendirmeye alınmıştır. Videolar ile ilgili olarak URL bilgisi, başlık, yayımlanma yılı, yüklenme tarihinden itibaren geçen gün, video süresi (dakika olarak), yükleyen kaynak, yükleyen profilin abone sayısı, hangi ülkeden yüklendiği, izlenme sayısı, beğenilme sayısı, beğenilmeme sayısı ve yorum sayısı parametreleri kaydedilmiştir. Videolar yükleme kaynağına göre yedi ve bilgi seviyesi puanına göre dört kategoriye ayrılmıştır. Videolara ait etkileşim indeksi, izlenme oranları hesaplanmıştır. Videoların görsel-işitsel kalitesi iyi, orta ve kötü olarak derecelendirilmiştir. Videolar 10 kategoriye göre(sınıflandırma, etiyoloji, klinik bulgular, radyolojik bulgular, prognoz, idame, tedavi, maliyet ve anatomi) puanlanmıştır. İstatiksel analizler IBM SPSS V23 bilgisayar programı ile Shapiro-Wilks, Kruskall-Wallis, Dunn ve Bonferroni düzeltmeli Z testleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to evaluate the accuracy and reliability of the information provided by the videos about periodontal diseases on the Youtube video platform, which is a public internet information resource. Material and Methods: A video search was conducted on the YouTube video platform with three keywords 'gingivitis', 'gum disease' and 'periodontitis', which were determined using the Google Trends application. After the videos were ordered according to the number of views, a total of 300 videos were examined, including the first 100 videos for each term. After applying the exclusion criteria, the remaining 117 videos were evaluated. URL information, title, year of publication, day since the date of upload, video duration (in minutes), uploading source, number of subscribers of the uploading profile, from which country it was uploaded, number of views, number of likes, number of dislikes and number of comments parameters were recorded in relation to the videos. The videos are divided into seven categories according to the upload source and four categories according to the information level score. The interaction index and viewing rates of the videos were calculated. The audio-visual quality of the videos was rated as good, medium and poor. The videos were scored according to 10 categories (classification, etiology, clinical findings, radiological findings, prognosis, maintenance, treatment, cost and anatomy). Statistical analyses were performed using the Shapiro-Wilks, Kruskall-Wallis, Dunn and Bonferroni corrected Z tests using the IBM SPSS V23 computer program. Statistical analyses were performed using the Shapiro-Wilks, Kruskall-Wallis, Dunn and Bonferroni corrected Z tests using the IBM SPSS V23 computer program.