Psikolojik iklimin mesleki aidiyete etkisi: Ebeler üzerine bir çalışma
The effect of psychological climate on professional beginning: A study on midwives
  1. Tez No: 757234
  2. Yazar: HASRET ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Örgüt yapıları her geçen gün gelişerek değişmektedir. Örgüt yapısı geliştikçe işyerlerinde bir iklim oluşmakta ve bu da bireysel algılara dayalı psikolojik İklimin oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Sağlıkta Dönüşüm programı çerçevesinde yapılan reformlar sonucu sağlık kurumlarında oluşan iklimin araştırılması gerekliliği doğmuştur. Yapılan literatür çalışmalarında psikolojik iklim ve mesleki aidiyet üzerine yapılan çalışmaların kısıtlı olduğu, özellikle sağlık sektöründe psikolojik iklimi ölçmeye yönelik bir çalışma olmadığı ve iki kavramın bir arada kullanıldığı yurt içi ve yurt dışı kaynağın varlığına rastlanmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışmada ebelerin psikolojik ikliminin mesleki aidiyete etkisi incelenmiştir. Araştırma örneklemini Adana Şehir Hastanesi'nde bulunan 245 ebe oluşturmuştur. Veriler anket yöntemi ile yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Gönüllülük esası ise katılımcılara“Kişisel Bilgi Formu”,“Psikolojik İklim Ölçeği”,“Mesleki Aidiyet Ölçeği”, verilmiş ve katılımcıların anket sorularını içtenlikle yanıtlamaları istenmiştir. Çalışmada elde edilen veriler SPSS 26 (Sttistical Package for the Social Sciennes) paket programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen veriler ışığında analiz işlemine başlamadan önce normal dağılım testi uygulanmış ve parametrik testlerin kullanımına karar verilmiştir. Sayı-yüzdelik hesaplama, frekans analizi, güvenirlik analizi, bağımsız örneklem t testi, anova analizi (tek yönlü varyans analizi), spearman korelasyon analizi, basit ve çoklu regresyon analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda psikolojik iklimin mesleki aidiyet üzerindeki değişimleri açıklama oranı ,319 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizational structures are changing day by day. As the organizational structure develops, a climate is formed in the workplaces and this paves the way for the formation of a psychological climate based on individual perceptions. As a result of the reforms made in the Health Transformation program, the necessity of investigating the climate in health institutions has arisen. In the literature studies, it has been concluded that the studies on psychological climate and professional belonging are limited, there is no study to measure the psychological climate, especially in the health sector, and there is no domestic and foreign source where the two concepts are used together. In this study, the effect of the psychological climate of midwives on professional belonging was examined. The research sample consisted of 235 midwives in Adana City Hospital. The data were collected by face-to-face interviews using the questionnaire method. On the basis of volunteering, the participants were given the“Personal Information Form”,“Psychological Climate Scale”,“Occupational Belonging Scale”and the participants were asked to answer the survey questions sincerely. The data obtained in the study were analyzed with the SPSS 26 (Sttistical Package for the Social Sciennes) package program. In view of the data obtained, before starting the analysis process, the normal distribution test was applied and it was decided to use parametric tests. Number-percentage calculation, frequency analysis, reliability analysis, independent sample t-test, anova analysis (one-way analysis of variance), spearman correlation analysis, simple and multiple regression analysis methods were used. As a result of the research, the rate of explanation of the changes in the psychological climate on professional belonging was determined as ,319.