Farklı beton karışımlarının su geçirgenliği üzerine deneysel bir çalışma
An experimental study on water permeability of different concrete mixture
- Tez No: 757235
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ARIÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Dayanıklılık, betonda dayanım kadar önemlidir. Dayanıklılık, betonun geçirimliliği ile ilgilidir. Betonun boşluksuz olması ve boşluklar arası bağlantıların az olması geçirimliliğinde az olmasını ifade etmektedir. Betonun geçirimli olması durumunda, betona sızan suyun taşıdığı klor, sülfat ve asit gibi maddeler betonun zarar görmesine ve hizmet ömrünün kısalmasına neden olmaktadır. Betonun geçirimliliğini azaltmak için mineral katkı kullanılabilmektedir. Bu çalışmada mineral katkı olarak uçucu kül kullanılmıştır. Uçucu kül kullanılmadan üretilen betonlara, daha sonra kullanılan çimento ağırlığınca, uçucu kül ikame edilmiştir. Uçucu külün beton numunelerde geçirimlilik etkisini görmek amacıyla basınç dayanımı deneyi, su işleme derinliği tayini deneyi ve kılcal su emme deneyi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Durability is as important as strength in concrete. Durability is about the permeability of concrate. The fact that the concrete has no voids and the connections between the voids are low means that its permeability is low. If the concrete is permeable, substances such as chlorine, sulphate and acid carried by water leaking into the concrete cause damage to the concrete and reduced working life. Mineral additives can be used to reduce the permeability of concrete. In this study, fly ash was used as a mineral additive. Concretes produced without the use of fly ash were replaced by fly ash by the weight of cement used later. In order to determine the permeability effect of fly ash in concrete samples, compressive strength test, permeability test and capillary water absorption test were applied