Araban ilçesinin coğrafyası
Geography of Araban district
  1. Tez No: 757253
  2. Yazar: İSA TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN TOROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Araban İlçesi'nin Coğrafyası isimli yüksek lisans tez çalışması hazırlanırken ilçenin fiziki, beşeri ve ekonomik özellikleri ile bunların dışında kalan diğer faktörler coğrafya araştırma yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Yapılan tüm bu incelemeler coğrafyanın temel prensipleri göz önünde bulundurularak dağılışlarının ve diğer özelliklerinin birbirleriyle olan ilişkileri sebep ve sonuçlarıyla ortaya konulmuş ve elde edilen verilerle açıklanmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın hazırlanmasında rol oynayan bir diğer önemli hususta daha önce Araban ilçesi hakkında detaylı bir çalışmanın yapılmamış olmasıdır. Bu durum çalışmanın hazırlanması için ihtiyaç duyulan verilerin temini aşamasında birtakım sorunların yaşanmasına da neden olmuştur. Araban ilçesinin fiziki, beşeri ve diğer fonksiyonları incelendiğinde araştırma sahasında bir çalışma yapılmasının zaruri olduğunu göstermiştir. Sahip olduğu potansiyel açısından Araban ilçesi atılacak doğru adımlar ve uygulanacak politikalar neticesinde kalkınmasını sağlayacak böylelikle hem Gaziantep için hem de ülkemiz için önemli bir değer haline gelecektir. Tez hazırlanırken sekiz ana başlık altında incelenmiştir. Giriş kısmında çalışmanın konusu, kapsamı ve çalışmanın hazırlanma amacına değinilmiş, ikinci bölümde çalışma alanı ve çalışılan konu hakkında yapılan önceki çalışmalar verilmiştir. Üçüncü bölümde tezin hazırlanması için kullanılan materyal ve metotlar hakkında bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölüm olan bulgular kısmında çalışma alanının bütün fiziki ve beşeri coğrafya özellikleri hakkında açıklamalara yer verilmiştir. Beşinci bölümde ilçenin sanayi ve ticaret özellikleri, altıncı bölümde ulaşım olanakları, yedinci bölümde turizm özelliklerine değinilmiştir. Sekizinci bölümde elde edilen veriler ışığında çalışmanın genel bir özeti yapılmış ve tezin sonuç bölümü hazırlanmıştır. caktır.
Özet (Çeviri)
While preparing the master's thesis titled The Geography of Araban District, the physical, human and economic characteristics of the district and other factors other than these were examined using geography research methods. All these examinations, taking into account the basic principles of geography, have been put forward with their reasons and results, and tried to be explained with the data obtained. Another important issue that played a role in the preparation of this study is that there has not been a detailed study about Araban district before. This situation also caused some problems in the process of obtaining the data needed for the preparation of the study. When the physical, human and other functions of the Araban district are examined, it has been shown that it is essential to conduct a study in the research area. In terms of the potential it has, Araban district will ensure its development as a result of the right steps to be taken and policies to be implemented, thus it will become an important value for both Gaziantep and our country. While the thesis was being prepared, it was examined under eight main headings. In the introduction part, the subject of the study, its scope and the purpose of preparation of the study are mentioned, in the second part, the field of study and previous studies on the subject studied are given. In the third chapter, information about the materials and methods used for the preparation of the thesis is given. In the fourth part, the findings, explanations about all the physical and human geography features of the study area are given. In the fifth chapter, the industrial and commercial characteristics of the district, the transportation facilities in the sixth chapter, and the tourism characteristics in the seventh chapter are mentioned. In the light of the data obtained in the eighth chapter, a general summary of the study was made and the conclusion part of the thesis was prepared. doldurulacaktır.