Muradiye (Van) ilçesinin fiziki coğrafyası
Physical geography of Muradiye (Van) district
- Tez No: 835487
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Muradiye ilçesi Doğu Anadolu Bölgesinin Yukarı Murat Van bölümünde yer almaktadır. Dağlık ve engebeli alanların bulunduğu sahada, Muradiye ve Akbulak gibi düzlükler de bulunmaktadır. Karasal iklim şartlarına sahip olan saha hidrografik olarak Van Gölü Kapalı Havzasına dahil olmaktadır. Saha Avrasya ve Arabistan levhalarının çarpışma zonunda yer almaktadır. Jeolojik ve jeomorfolojik yapı bu durumu yansıtmaktadır. Sahada buna bağlı olarak volkanik aktiviteler, depremler, dağ oluşumları gerçekleşmiştir. Dış kuvvetler bu oluşumların yeniden biçimlenmesinde etkili olmuştur. Sahada karasal iklim etkili olmaktadır. Ancak nemlilik, yükselti, bakı gibi yerel koşullar saha içerisinde bitki türleri ve toprakların farklılık göstermesini sağlamıştır. Hakim toprak örtüsü Kireçsiz Kahverengi topraklar ve Kestane renkli topraklardır. Alanda orman alanı hiç yoktur. Küçük alanlarda tek tek bulunan çalı türleri yer alır. Genel yayılış gösteren bitki örtüsü bozkır ve dağ çayırlarıdır. Çalışma alanında fiziki coğrafya değişkenlerine ait verileri elde etmek ve bunların beşeri yaşama olan etkilerini ortaya çıkarmak amacıyla DSİ (Devlet Su İşleri), MGM (Meteoroloji Genel Müdürlüğü), HGM (Harita Genel Müdürlüğü), Tarım ve Orman Bakanlığı gibi birçok kurumun nicel verileri analiz edilerek ilişkilendirilmiştir. Bu yüzden korelasyonel (İlişkisel) yöntem kullanılmıştır. Çalışmada nicel verilerin yanında nitel verilerde kullanıp değerlendirildiği için araştırmada açıklayıcı Karma desen kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Muradiye district is located in the Upper Murat Van section of the Eastern Anatolia Region. The mostly mountainous and rugged area also has plains such as Muradiye and Akbulak. The area, which has continental climate conditions, is hydrographically included in the closed basin of Lake Van. Quantitative data of many institutions such as DSI (State Hydraulic Works), MGM (General Directorate of Meteorology), HGM (General Directorate of Maps), Ministry of Agriculture and Forestry were analyzed in order to obtain data on physical geography variables in the study area and to reveal their effects on human life. has been associated. Therefore, the correlational method was used. In the study, descriptive mixed design was used in the study because it was used and evaluated in qualitative data as well as quantitative data. Since the site is located in the collision zone of the Eurasian and Arabian plates, the geological and geomorphological structure has been affected. Depending on this, volcanic activities, earthquakes and mountain formations took place in the field. External forces have been effective in reshaping these formations. Continental climate prevails in the area. However, local conditions such as humidity, altitude and aspect caused the climate, plant species and soils to differ within the field. The dominant soil cover is Limeless Brown soils and Chestnut colored soils. There is no forest area in the area. There are individual shrub species in small areas. The general vegetation cover is steppe cover and mountain meadows.