Enteropatik artrit, ülseratif kolit ve crohn hastalarında; yeni kemik oluşumu ile ilişkili faktörlerin ve periostin'indeğerlendirilmesi
In patients of enteropatic arthritis, ulcerative colitis and CROHN;Factors related to NEW bone formation and periostinevaluation
  1. Tez No: 757261
  2. Yazar: DÜRDANE DİLARA ATEŞ YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. EMİNE FİGEN TARHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bulgular :EA tanılı hasta grubunda en sık (%17,4) salazopyrin tedavisinin, İBH tanılı hasta grubunda ise en sık (%43,7) meselazin tedavisinin kullanıldığı görülmüştür. Meselazin ve kortikosteroidlerin ise enteropatik artrit hasta grubunda ikinci en sık kullanılan ilaç grubunu oluşturdukları görülmüştür. Bu hasta grubunda vedolizumabın hiç kullanılmadığı, enteropatikartrit hasta grubunda etkinlik göstermeyen etanerceptin ise en az sıklıkla kullanılan ajan olduğu tespit edilmiştir. İnflamatuvar bağırsak hastalığı grubunda ise ikinci en sık kullanılan ajan azatioprin, en az kullanılan ajan ise vedolizumab olmuştur. NSAİİ, etanercept, metotreksat ve leuflinomid ise hiç tercih edilmemiştir.Çalışmamızda hs CRP değeri, enteropatik artrit ve İBH hastaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu, Ama EA grubunda hs CRP yüksek hastalarda periostin değerinin yüksek olduğunu tespit ettik. Çalışmamızda iki hasta grubu arasında Dickkopf ilişkili protein 1 (Dkk1, periostin ve sclerostin (Wnt reseptör antogonistleri) arasında anlamlı bir farklılık tespit etmedik
Özet (Çeviri)
It was observed tha tsalazopyrin treatment was used most frequently (17.4%) in the patient group diagnosed with EA, and mesalazin treatment was used most frequently (43.7%) in the patient group diagnosed with IBD. It has been observed that meselazine and corticosteroids constitute the second most frequently used drug group in the enteropathic arthritis patient group. It was determined that vedolizumab was never used in this patient group, and etanercept, which was ineffective in the enteropathic arthritis patient group, was the least frequently used agent.In the inflammatory bowel disease group, the second most frequently used agent was azathioprine, and the least used agent was vedolizumab. NSAIDs, xi etanercept, methotrexate and leuflinomide were never preferred. In our study, there was no statistically significant difference between hs CRP value, enteropathic arthritis and IBD patients, but we found that periostin value was higher in patients with high hs CRP in the EA group. In our study, we did not detect a significant difference between Dickkopf-related protein 1 (Dkk1, periostin and sclerostin (Wnt receptor antagonists)) between the two patient group