İnflamatuvar bağırsak hastalığı tanılı hastalarda adalimumab, infliksimab ve vedolizumab tedavisine yanıtın klinik, endoskopik ve laboratuvar parametreleriyle retrospektif olarak değerlendirilmesi
The retrospective evaluation of response to adalimumab, infliksimab and vedolizumab treatment in patients diagnosed with inflammmatory bowel disease wiith clinical, endoscopic and laboratory parameters
  1. Tez No: 752120
  2. Yazar: NURİYE ÖZCAN ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET CEM KOÇKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı Crohn Hastalığı ve Ülseratif Kolit tanıları ile kliniğimizde takip ve tedavi edilen hastalara uygulanan biyolojik ajan tedavilerinin (adalimumab, infliksimab, vedolizumab) klinik kullanımda kısa ve uzun vadedeki etkinliklerinin gösterilmesi, idame tedavideki etkinlik süreleri ve güvenilirliklerinin değerlendirilmesi; ayrıca tedavi süresince bakılan inflamatuvar belirteçlerin tedavi yanıtı ve hastalık aktivasyonunu tahmin etmedeki etkinliklerinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız için Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalında 'Ülseratif Kolit' veya 'Crohn Hastalığı' tanısı ile takip ve tedavi edilen, adalimumab, infliksimab veya vedolizumab tedavilerinden birini ardışık en az 3 doz kullanan 18 yaş ve üzeri hastaların verileri incelemeye alındı. Hastaların demografik özellikleri, klinik ve endoskopik aktivite durumları, biyolojik ajan öncesi tedavi süreçleri, tutulum bölgeleri, uygulanan biyolojik ajanların etkinliği ve yan etki profilleri değerlendirildi. ENLİL HBYS Laboratuvar Bilgi Sisteminden inflamatuvar belirteçlerin biyolojik ajan tedavisinin başlangıcında ve sırasıyla 6. ayda ve 12. aydaki ölçümleri kaydedildi. İBH tedavisinde biyolojik ajan kullanımı ile bu belirteçlerdeki değişimler incelendi. Hastaların klinik aktivite indeksleri de aynı şekilde tedavi başlangıcı, 6. ay ve 12. ay olarak ayrı ayrı hesaplandı. Hastalık aktivite indeksleri ile inflamatuvar belirteçlerin korelasyonu istatistiksel olarak hesaplandı. Bulgular: Çalışmamıza katılan 86 hastanın, 47'si ÜK, 39'u CH tanılıydı. Hastaların %47,7'si kadın, %52,3'ü erkekti ve ortalama yaşı 44,9±15,02'ydi. Hastaların biyolojik ajana geçmesinin en sık nedeni kortikosteroid + immünsupresif direnci olarak bulundu. Çalışmamızdaki hastaların %50'sinde ekstraintestinal bir tutulum mevcuttu, en sık enteropatik artrit saptandı. Tanıdan itibaren biyolojik ajana geçiş süresi CH'da ortalama 57,69±76,38 ay, ÜK hastalarında 81,11±63,93 ay olarak bulundu. Biyolojik ajana geçiş süre ortalamasının Crohn hastalarında ÜK'e göre anlamlı derecede daha kısa olduğu görüldü. Çalışmamızdaki biyolojik ajanlar içerisinde CH için en sık tercih edilenin adalimumab olduğu görüldü. ÜK'de ise infliksimab ve adalimumab yaklaşık olarak eşit derecede tercih edilmişti. Biyolojik ajan tedavisi sonrası her iki gruptaki hastaların klinik aktivite indeksleri tedavi öncesine göre anlamlı düzeyde daha düşük saptandı. Hastaların fekal kalprotektin (FC) düzeylerinde her iki grupta da istatistiksel olarak anlamlı ölçüde azalma görüldü. ÜK hastalarının hemoglobin düzeylerinde biyolojik ajan tedavisi ile anlamlı derecede yükselme görüldü. Crohn hastalarının ESH düzeylerinde tedavi sonrasında, öncesine göre anlamlı düşüş izlendi. Biyolojik ajanlar kendi aralarında karşılaştırmalı değerlendirildiğinde vedolizumab kullanan hastaların tedavi sonrası NLO diğer iki ilaca göre daha fazla düşüş gösterdiği görüldü. Sonuç: Çalışmamızda değerlendirmeye alınan adalimumab, infliksimab ve vedolizumab tedavileri sonrası hastaların, hastalık aktivasyon şiddetini öngörmede önemli olan FC ve ESH düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı düşüş, hemoglobin iii seviyelerinde anlamlı yükselme görülmüştür. Bu bulgular adalimumab, infliksimab ve vedolizumab tedavilerinin IBH'da aktif hastalığın kontrol altına alınmasında etkin olduğunu destekler niteliktedir. Çalışmamız ve literatür verilerinde de görüldüğü üzere, biyolojik ajanlar İBH'da güvenli ve etkin tedavi seçeneğidir. Ancak İBH olgularında biyolojik ajanlara yanıtın değerlendirilmesinde inflamatuvar belirteçlerin rolünün daha iyi anlaşılması için prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of our study is to demonstrate the short and long-term efficacy of biologic agents in clinical use and to evaluate the afficacy and safety of maintenance therapy in patients diagnosed with Crohn's Disease and Ulcerative Colitis and treated in our clinic; It is also to investigate the effectiveness of inflammatory markers measured during treatment in predicting treatment response and disease acivation. Materials and Methods: İn the study, the data of patients aged 18 years and older who were followed up and treated with the diagnosis of 'Ulcerative Colitis' or 'Crohn's Disease' in the Depertment og Gastroenterology at Süleyman Demirel University Research and Application Hospital and who used at least 3 consectuvite doses of adalimumab, infliximab or vedolizumab treatments were included in the study. Demographic characteristics of the patients, clinical and endoscopic activity status, treatment processes before biologic agents, sites of involvement, efficacy of applied biologic agents, and side-effect profiles were evaluated. The measurements of inflammatory markers at the beginning of the biological agent treatment and at the 6th and 12th months, respectively, were recorded from the ENLİL HBYS Laboratory Information System. The changes in these markers with the use of biologic agents in the treatment of IBD were examined. The clinical activity indices of the patients were also calculated separately as at the beginning of the treatment, at the 6th month, and at the 12th month. The correlation between disease activity indices and inflammatory markers was calculated statistically. Findings: Of the 86 patients included in our study, 47 were diagnosed with UC and 39 with CD. %47,7 of the patients were female, %52,3 were male, and the mean age was 44.9 ± 15.02 years. The most common reason for patients to switch to biologic agents was found to be corticosteroid + immunosuppressive resistance. Extraintestinal involvement was present in %50 of the patients in our study, the most common finding was enteropathic arthritis. The mean time to transition to a biological agent from diagnosis was 57.69 ±76.38 months in CD and 81.11 ± 63.93 months in UC patients. It was observed that the mean time to transition to a biologic agent was significantly shorter in Crohn's patients than in UC. Among the biological agents in our study, adalimumab was found to be the most preferred for CD. In UC, infliximab and adalimumab were preferred approximately equally. The clinical activity indices of the patients in both groups after the biologic agent treatment were found to be significantly lower than before the treatment. A statistically significant decrease was observed in the fecal calprotectin levels of the patients in both groups. A significant increase was observed in the hemoglobin levels of UC patients with biologic agent treatment. A significant decrease was observed in ESR levels of Crohn's patients after treatment compared to before. When the biologic agents were compared to before. When the biologic agents were compared among themselves, it v was observed thet the NLO of patients using vedolizumab decreased more than the other two drugs. Conslusion: After adalimumab, infliximab and vedolizumab treatments, which were evaluated in our study, a statistically significant decrease in fecal calprotectin and ESR levels, which are important in predicting the severity of disease activation, and a significant increase in hemoglobin levels were observed. These findings support that adalimumab, infliximab and vedolizumab treatments are effective in controlling active disease in IBD. As seen in our study and literature data, biologic agents are a safe and effective treatment option in IBD. Howewer, prospective studies are needed to better understand the role of inflammatory markers in the evaluation of response to biological agents in IBD cases.